Ağ Pazarlama Dünyada ve Türkiye'de Nasıl Başladı?

Ağ Pazarlama, Network Marketing, Doğrudan Satış Nedir? Konuyla ilgili merak ettiğiniz her sorunun cevabını bu sayfanın altında toplayacağım.

 1. Ağ Pazarlama Nedir?
 2. Ağ Pazarlama Dünyada ve Türkiye’de Nasıl Başladı?
 3. Ağ Pazarlama ile Klasik Ticaret Arasındaki Farklar Nelerdir?
 4. Ağ Pazarlama Yasal mıdır? Kanunu var mıdır?
 5. Ağ Pazarlama ve Saadet Zinciri Bağlantısı Nedir?
 6. Ağ Pazarlama Kazanç Sistemleri İşleyişi Nasıldır?
 7. Ağ Pazarlama Şirketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
 8. Ağ Pazarlama İslam’da Caiz midir?
 9. Ağ Pazarlama Yapmanın Avantajları Neler Olabilir?
 10. Ağ Pazarlama Para Kazandırır mı?
 11. Ağ Pazarlama için Satış Becerisi Gerekir mi?
 12. Ağ Pazarlama İnsanlar Üzerinden Para Kazanmak mıdır?
 13. Devlet Memurları Ağ Pazarlama Yapabilir mi?

Ağ Pazarlama Nedir?

Ağ Pazarlama, Doğrudan Satış veya Network Marketing olarak da bilinen bir ticaret modelidir. Ağ Pazarlama bir ev hanımının anlayacağı kadar basit, bir iş adamının yapabileceği kadar prestijli bir ticarettir. Her ölçekte şirketin kendine sadık müşteri grupları oluşturmak, dışarıdaki müşteri potansiyeline kendi ürünlerini kullanan ve memnun kalan müşteri grupları aracılığıyla daha kolay ulaşmak için kullanılan pazarlama türüdür.

Şunu çok iyi biliyoruz ki, bir şey alacağımız zaman mutlaka birilerine danışır ve tavsiyelerini dinleriz. Kendimiz karar veremediğimiz durumlarda ve genellikle güvenilir bir tanıdığımızın tavsiyesine daha çok itimat eder, onun dediğini alırız. Bu ticari sistemdeki firmalar kişiler arası tavsiye yöntemi ile yayıldığı için ürün kalitelerini maksimum seviyede tutmak zorundadırlar. Her yerde bulunan, kolay ulaşılabilen diğer raf ürünlerinden çok daha kaliteli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak kalite ve ürün farklılığı bu ticari sistem içindeki firmalar arasında da değişkenlik gösterir. Ağ Pazarlama şirketlerinin amacı; tavsiye ile her haneye girebilmek ve insanların belirli ihtiyaçlarını düzenli olarak kendi şirketlerinden temin etmelerini ve akabinde tavsiye etmelerini sağlamaktır.

Tavsiye metodu ile çalışan Ağ Pazarlama şirketleri 1 kişinin %100’lük çabası yerine 100 kişinin %1’lik çabasını tercih ederler. Beklenen bu %1’lik çaba ile sıradan insanlar, sıra dışı kazançlar elde edebilir. İşte ağ pazarlamanın yüzyılın işi olarak adlandırılmasının en önemli sebeplerinden birisi budur!

Network Marketing bir iştir, emek gerektirir, istikrarlı bir çalışma gerektirir. Zengin ve özgür olmanın bir yoludur, kendini ispatlamıştır. Fakat bunu garanti etmez, gerekli imkânı sunar. Gereğini yapan, başarısı ölçüsünde kazanç sağlar.

Ağ Pazarlama Dünyada ve Türkiye'de Nasıl Başladı?

Network Marketing sektörünün ilk oluşmaya başladığı dönem 1800’lü yıllara dayanır. Bugün kendini networker etiketiyle tanımlayan kişiler o zamanın sokak satıcılarıydı.

1886 yılında ticari hayatına başlayan California Parfum Company, Network Marketing tarihinin en eski ve sistemi ilk uygulamaya çalışan şirketidir. Şirketin ilk satıcısı da Mrs.Albee adında girişimci bir kadındır.

1910 yılında dönemin şirketlerinden ödemelerini alamayan bir grup temsilci tarafından, temsilci sorunlarını çözmek için Acente Kredi Birliği kuruldu. (Bugün Uluslararası Doğrudan Satış Derneği, DSA olarak faaliyettedir.)

Carl Rehnborg, 1934 yılında Ağ Pazarlama sistemini yeniden düzenledi ve aynı yıl kurduğu California Vitamin Company şirketinde uygulayarak, sistemi en doğru kullanan / kuran kişi olarak tarihe geçti.

1886 yılında ticari hayatına başlayan California Parfum Company şirketi, 1939 yılında adını Avon olarak değiştirdi ve yenilenen Ağ Pazarlama sistemiyle bugünkü sektöre yön veren şirketlerden biri olmayı başardı.

Carl Rehnborg yıllar içerisinde yaptığı düzenlemelerle Ağ Pazarlama işini insanlar için daha kazançlı bir hale getirdi ve 1934 yılında kurduğu şirketini 1945 yılında Nutrilite Products olarak güncelledi.

Nutrilite Products şirketinde uzun yıllar başarılı çalışmalar yürüten distribütörler Jay Van Andel ve Rich Devos, 1959 yılında Amway şirketini kurdu. 1972 yılında Nutrilite Products şirketi Amway tarafından satın alındı.

1993 yılında Avon, 1994 yılında Amway Türkiye’ye giriş yaptı ve Ağ Pazarlama sistemi ülkemizde de başlamış oldu.

Bugün dünyada WFDSA (Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu), SELDIA (Avrupa Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu), DSA (Doğrudan Satış Dernekleri) her yıl sektörün dünya ticaret pazarındaki yerini bizlere istatistiklerle vermektedirler.

Network Marketing sektörü, her ticari girişimde olduğu gibi zaman zaman suistimal edildi. Bir çok insanın aklında “kısa yoldan para kazanma vaatleriyle insanların mağdur edildiği bir iş” olarak yer etti. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen sürekli büyüdü ve bugün bir çok iş alanını geride bıraktı. Demek ki neymiş; Yanlış olan sektör değil, bazı insanlar ve hayalleri!

Ağ Pazarlama ile Klasik Ticaret Arasındaki Farklar Nelerdir?

Üretici açısından Ağ Pazarlama : Bir ürün, üreticiden müşteriye ulaşana kadar bir çok dağıtıcının elinden geçer. Her geçtiği noktada %20 – %30 maliyet artışı yaşar ve son tüketiciye ulaşana kadar satın alma fiyatı en az 3 kat artmış olur. Ağ Pazarlama’da ise üretici ürünlerini direkt olarak son tüketiciye ulaştırır. Ağ Pazarlama ticari modeli ile üretici pazarlama ve reklam maliyetlerinden tasarruf eder. Dağıtım maliyeti en düşük seviyededir. Bu sebeple ağ pazarlama şirketleri gerçek yatırımı ürün kalitelerini arttırma üzerine yaparlar.

Ağ Pazarlama sistemi ile dağıtım yapan firmaların ürün fiyatları (kalite=performans karşılaştırması da göz önünde bulundurularak) piyasada ki klasik ürün fiyatlarından aşırı yüksek olmamalıdır. Bazı ürünler mukayese yapılmaya müsait olmasa da genel olarak istisnalar kaideyi bozmaz.

Girişimci açısından Ağ Pazarlama : Kendi işinizi kuracaksınız, bir şeyler satmak ya da hizmet vermek istiyorsunuz. İlk kurulum maliyetinden sonra, düzenli giderlerinizi (kira, reklam, personel, ürün, vergi, elektrik, su, iletişim) iyi hesaplamalısınız. Her şey yolunda giderken sizin kontrolünüzde olmayan rekabet, ekonomik kriz gibi durumlara da hazırlıklı olmanız ve en kötü senaryoda ayakta kalabilmeniz gerekir. Öğretmen, doktor ya da avukat gibi kariyer sahibi yeni mezun girişimcilerde devlet kurumlarında yer bulamadığında kendilerini serbest piyasada gereksiz bir rekabet içinde bulurlar.

Siz de bir girişimci iseniz Ağ Pazarlama sektörünün nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Sizinle birlikte çalışan bir ekip oluşturabilir, liderlik vasıflarını kazanarak, büyük masraflara ve çok büyük risklere girmeden kendi işinizi kurabilirsiniz.

Tüketici açısından Ağ Pazarlama : Klasik ticaret ile market, pazar gibi her yerde satılan ürünleri sürekli gerçek değerinden çok pahalıya satın alırız. Kullandığımız, memnun kaldığımız ürünü tavsiye edersek gelir ya da indirim elde edemeyiz. Ayrıca bir ürün ne kadar ucuz ise üretim maliyeti de o derece düşük, dolayısıyla kalitesiz ve sağlıksızdır. Bazı insanlar ağ pazarlama sektörünü gerçekten anlamaz. Gördüğü, duyduğu yanlışlar aklında o kadar yer etmiştir ki yeni ve farklı görüşlere de kapalıdır. Dolayısıyla bildiği işin efendisi olmak yerine bilmediğinin kölesi olmayı tercih eder.

Network Marketing bir iştir, akıllı girişimci ve akıllı tüketici işidir. Bu sebepledir ki bugüne kadar Network Marketing sektöründen çıkan milyonerler kendini yetiştirmiş, kültürlü, meslek ve kariyer sahibi olan insanlar arasından çıkmıştır. İnsan bedelini ödemediği hiç bir şeyin sahibi olamaz!

Sektörü yakından inceleyen ve bu ticari sistem üzerine kitaplar yazan ünlü finans uzmanı Robert Kiyasaki’nin aşağıdaki videosunu izleyerek, sistemin zenginlik ve özgürlük açısından önemini kavrayabilirsiniz.

Ağ Pazarlama ticari sisteminde ürün satışı genelde -opsiyonel- bir seçenektir ve servete giden yol bayi ağı kurmaktan geçer. Bu işin doğasında kapı kapı gezerek satış yoktur, doğal satış olarak tanımlayabileceğimiz deneyimlenmiş faydadan doğan tavsiye ile satış söz konusudur.

Organizasyon odaklı Ağ Pazarlama sisteminde sadece kendi referansınızla dahil olan bayiler değil, referanslarınızın referansları ve onların referansları şeklinde uzayıp giden bir topluluğa hitap ediyor olursunuz. Dolayısıyla Ağ Pazarlama işinin vizyonunu görebilirseniz; “çevre” gerektirdiği gibi bir yanılgının arkasına saklanmamış ve fırsatları kaçırmamış olursunuz. Burada kendinizi bir tohuma benzetin, toprağa girin, önce filizlenin, sonra dallanıp budaklanın. Ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın.

Network Marketing bir ekip işidir. Özgür ve zengin olmanın yolu, dahil olduğun takımın bir parçası olmaktan geçer. Dolayısıyla ekip çalışmasına yatkın ve ekibiyle uyum sağlayan kişiler daha hızlı başarıya ulaşabilir.

Tamamlayıcılık kelimesinin en güzel açıklaması “Birlikten kuvvet doğar” sözüdür. Herkesin kişisel özellikleri, hayattan kazanımları, deneyimleri farklıdır. Sende üstün olan bazı özellikler bir başkasında olmayabilir veya bir başkasının üstün olduğu ama senin eksik kalan yönlerinde olabilir. Şunu kabul et; Sen mükemmel değilsin! ama siz (ekip olarak) mükemmelsiniz! Kaliteniz takımınızın başarısıyla ölçülür.

– Nihayetinde insanız; başarısızlık hissiyatı, kaygı gibi durumlar zaman zaman yaşanabilir. Fakat durumunuzu hemen sponsorunuzla paylaşırsanız, kendinizi daha iyi hissetmeniz için size destek olacaktır. Tamamlayıcı bir takımda motivasyon sorunu neredeyse yoktur.

– Bireysel olarak, ekibin bir parçası ve tamamlayıcı etkeni olduğun için BEN diye bir şey yoktur, BİZ vardır.

Ekip eğitimi çok önemlidir. Siz sürekli eğitimlere katılır, okuyarak ve araştırarak kendinizi geliştirirseniz zamanla kendi takımınızın lideri olursunuz. Zamanla bunu kendi takımınızda ki kişilere aktarırsınız ve sizin takımınızdan da liderler çıkar. Eğitim çok önemlidir.

Tamamen kişinin inancı, performansı ve emeği ile doğru orantılı gelir sağlayan bu ticari sistem, özel bilgi ve deneyim gerektirmez. İstediğiniz saatte, istediğiniz kadar çalışabileceğiniz bir iş modelidir ve patron sizsinizdir. Dolayısıyla kazanmak ya da kaybetmek sizin elinizdedir. Ne kadar etkin, verimli, istekli çalışırsanız kazanma limitinizin önü o kadar açıktır. Hiçbir iş ve yatırımdan kazanamayacağınız kadar çok para da kazanabilirsiniz, hiçbir şey de kazanmayabilirsiniz. Ne kadar kazanabileceğiniz sorusunun cevabı tamamen sizdedir. Burada şu atasözünü hatırlatmak isterim; “Ne verirsen elinle, o gelir seninle…

Bu iş modelinin en güzel yanlarından biri, bu iş modeline dahil ettiğiniz kişilere ne kadar yardımcı olur ve kazanmasını sağlarsanız sizde o ölçüde kazanırsınız. Bu sizi dahil eden kişi içinde geçerlidir. Bu iş modelini adil ve benzersiz yapan özellik de budur!

Bu sektörde paradan başka kazançlarda elde edeceksiniz. Dahil olduğunuz organizasyon içerisinde eğitimler alacaksınız. Sosyalleşeceksiniz, iletişim becerileriniz gelişecek, bilginiz artacak, vizyonunuz genişleyecek ve bunun yanında bir çok alanda gelişim göstereceksiniz. Vizyon sahibi yeni insanlar tanıyacak, farklı başarı hikayeleri dinleyeceksiniz. Ağ Pazarlama öğrendiklerinizi uygulamanız için size eşsiz bir saha sunar, bu kazanımları pratiğe dönüştürmekte sizin elinizdedir.

Ağ Pazarlama, şüphesiz zengin ve özgür olmanın en iyi yollarından biridir. Bu son yıllarda bir teori olmaktan öte ispatlanmış bir gerçektir.

Kopyalama ve Katlamanın Gücü

Network sektöründe ki kişiler kopyalamanın önemine sürekli değinirler. Bir iş nasıl başlarsa öyle devam eder. Belirli bir büyüklüğe ulaştığında hataları düzeltmek daha zor olacağı için işin en başından dikkatli olmak gerekir. Kopyalamanın mantığı şöyledir; işi öğrenirsin, ekibine dahil ettiğin kişilere de öğretirsin ve öğretmeyi öğretirsin. Azim ve sabırla çalışarak bir süre sonra kopyalanarak/katlanarak büyüyen bir ağ oluşturabilirsin. Bugün başarıyla anılan kişilerde bu işi böyle başardılar.

Zaman kaldıracı olarak bilinen kavram kopyalama ile doğrudan ilişkilidir. Tek başınıza günde 8 saat çalışıyorken, 100 kişilik bir ekibiniz olduğunda günde 800 saat çalışır ve buna göre kazanırsınız. Buradaki püf nokta şudur; Kurduğunuz sistem siz olmadan işliyorsa zaman kaldıracını aktif ve gerektiği şekilde kullanıyorsunuzdur.

Sistemin –uzun vadede- iş gücünüze bağımlı kalmaması çok önemlidir. Kısaca zaman kaldıracı “iş gücünüzün dışında kalan iş gücü veya gelir kaynağı oluşturmak” olarak tanımlanabilir. Yaşamak için çalışmak mı? Çalışmak için yaşamak mı? arasında ki ayrı mı net olarak ortaya koyan durumdur.

Network Marketing işinde ekibinizdeki insanlar sizin zaman kaldıracınızı oluşturduğu gibi, kendilerinin de zaman kaldıracını oluştururlar. Bu da Network Marketing sistemini eşsiz yapan bir durumdur. İnsanlar bu sistemde bir veya birkaç kişi için çalışmaz, herkes birbirine güç verir, birbiri için çalışır.

Özetle; Network Marketing, kopyalama ve zaman kaldıracı kavramlarından dolayı özgürlük ve zenginlik fırsatı sunan en iddialı iş modelidir. Bu iş modelinin ilerleyen yıllarda çok daha parlak yerlere geleceği, girişimcilerin gözdesi olacağı şüphe götürmez bir gerçektir. Son olarak şunu hatırlamakta fayda var; “Network Marketing, insanları zengin ve özgür yapmaz; zengin ve özgür olmak için gerekli ortamı ve fırsatı sunar.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

HER AN SİZİNLEYİZSosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin.
DXN Türkiye Lideri Volkan Verdi ve Elmaslar Kulübü Ekibini aşağıdaki sosyal medya platformlarından takip edebilirsiniz.
HER AN SİZİNLEYİZSosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin.
DXN Türkiye Lideri Volkan Verdi ve Elmaslar Kulübü Ekibini aşağıdaki sosyal medya platformlarından takip edebilirsiniz.

Bu sitenin tüm hakları Volkan Verdi‘ye aittir.

Bu sitenin tüm hakları Volkan Verdi‘ye aittir.