Misk Kahvesi (Kopi Luwak) Nedir? » Volkan Verdi

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Misk Kahvesinin orijinal adı Kopi Luwak olarak bilinir. İnsanlar arasında ‘kedi b.ku kahvesi’ olarak da duyabilirsiniz. Endonezya menşeili Kopi Luwak, sınırlı miktarda üretiliyor ve talebi oldukça yoğun.

Dünyanın en pahalı kahvesidir. Çekirdek olarak almak isterseniz 100 ile 600 dolar arasında bir bedel ödemeniz gerekiyor. Her yıl toplamda 1.8 milyon ton Brezilya kahvesi üretilirken, Kopi Luwak yılda yalnızca 250-500 kilo arası üretiliyor.

Üretim şekli kulağa iğrenç gelse de bu deneyimi gönüllü olarak yaşayan kahve severler tarafından büyük ilgi gördü. Dünya genelinde oldukça fazla tüketicisi bulunan misk kahvesinin, butik kahveciliğe doğru geçişi göz önüne alındığında ne kadar çok rağbet gördüğü tahmin edilebilir.

Güneydoğu Asya’da bulunan misk kedisi maymunun uzun kuyruğuna, rakunun yüzüne ve çizgili bir gövdeye sahip. Kahve meyvesi, mango ve diğer meyvelerin yanı sıra böcekler ve küçük sürüngenlerle de besleniyor.

Yapılan araştırmalarda Paradoxurusların dışkısında bulunan kahve çekirdeklerinde, diğer kahve çekirdeklerine göre daha az bakteri olduğu görülmüş.

Misk Kahvesi Nasıl Üretiliyor?

Misk kedileri meyve halinde yedikleri çekirdekleri midelerinde sindirmeye başlıyor. Meyvenin posası bu aşamada çekirdeğin etrafından sıyrılıp kalkıyor. 24 saatlik fermentasyon sürecinin ardından misk kedileri dışkılıyor ve bütün haldeki kahve çekirdeklerini doğaya bırakıyor. Toplanan kahve çekirdekleri yıkanıyor, kurutuluyor, yüzeyi ayıklanıyor, sınıflandırılıyor ve nihayetinde kavruluyor.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][sc_gallery gallery_type=”grid” gallery_style=”masonry” gallery_gallery=”13191″][/vc_column][/vc_row]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

HER AN SİZİNLEYİZSosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin.
DXN Türkiye Lideri Volkan Verdi ve Elmaslar Kulübü Ekibini aşağıdaki sosyal medya platformlarından takip edebilirsiniz.
HER AN SİZİNLEYİZSosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin.
DXN Türkiye Lideri Volkan Verdi ve Elmaslar Kulübü Ekibini aşağıdaki sosyal medya platformlarından takip edebilirsiniz.

Bu sitenin tüm hakları Volkan Verdi‘ye aittir.

Bu sitenin tüm hakları Volkan Verdi‘ye aittir.