Neden DXN Ürünleri Kullanmalıyım?

Neden DXN Ürünleri Kullanmalıyım? – DXN ürünlerini kullanmak için çok fazla neden bulabilirim. Üstelik yaşadığımız dönemde bu artık bir lüks değil, sağlıklı ve kaliteli yaşamak için bir zorunluluk.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Bülent Şık, 2011-2016 yılları arasında kanserden ölümlerin dünya ortalamasının üstünde olduğu Antalya, Ergene ve Dilovası’nda çevre kirliliğinin kanser vakalarının üzerindeki etkisine ışık tutan ve sonuçları kamuoyuna açıklanmayan araştırmayı yazdı ve Bülent Şık hakkında Sağlık Bakanlığı’nın şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.

Bilinçli ve ilgili vatandaşlar tarafından bilinen, nüfusun geri kalan büyük çoğunluğu tarafından bilerek göz ardı edilen bir gerçeğin, araştırma rakamlarıyla yazı dizisi haline getirilmesi devletin kurumunu rahatsız ettiğine göre yazılanlar doğru.

Ne kadar zehirlendiğimizi görmek için araştırmaya da çok gerek yok aslında. Etrafınızda her gün daha fazla artan sağlık sorunu yaşayan insanlara bakmanız, arada bir yoğunluğu görmek için hastaneleri dolaşmanız yeterli.

Bütün olanlara ve bildiklerimize rağmen bu ürünleri her gün tüketmeye devam ediyoruz / edeceğiz. Toprak bizim, çiftçi bizim, hasat bizim… İşte tam da bu noktada; DXN ürünlerini günlük tüketimimize eklemek vücudumuza düzenli detoks, yenilenme ve hücresel anlamda doğru beslenme imkanı sunuyor. Bahsedilen kalıntılardan kurtulmak, daha az kimyasala maruz kalmak ise yaşam kalitemizi yükseltiyor. Daha sorunsuz bir hayat DXN ile mümkün…
Yapılan araştırmadan kısaca bahsetmek gerekirse;

Bülent Şık’ın kaleme aldığı dört makaleden oluşan yazı dizisinde insan sağlığını tehdit eden pestisitin Türkiye’de yetiştirilen taze fasulye, biber, hıyar, marul, maydanoz, çilek, erik ve elmada maksimum kalıntı limitlerinin çok üzerinde olduğu ve incelenen 524 gıdanın yüzde 51,1’inde birden çok sayıda pestisit kalıntısına rastlandığı; içme sularında yine kanserojen etkisi bilinen hidrokarbon kalıntıları tespit edildiği ve endüstride kullanılan kimyasal atıklar nedeniyle suya ve gıda maddelerine arsenik karıştığı gibi bilgiler yer alıyordu.

Bülent Şık’ın kaleme aldığı, Türkiye’deki gıda ve içme sularının akıbetini araştıran yazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  1. Yazı – Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi.
  2. Yazı – Bakanlık gizledi, Cumhuriyet açıklıyor : Hangi sebzede arsenik, hangi suda tarım ilacı var?
  3. Yazı – Suyumuzu da zehir ettiler…
  4. Yazı – Bakanlığın gizlediği açıklama: İşte suyu içilemez 52 bölge!

Bülent Şık’ın sosyal medya hesabından soruşturma ile ilgili yaptığı açıklamalar şöyle:

Hatırlatma;

Pestisitli Ucuz Gıda ve Organik Gıda tüketimi konusunda bir aile ile yapılan sosyal deneyi daha önce DXN Volkan Verdi youtube kanalımda paylaşmıştım. İki hafta boyunca sadece organik gıdalarla beslenen Palmberg ailesinin vücudundaki değişimleri görmek için mutlaka izleyin.

Content Protection by DMCA.com

Cevapla