Network Marketing (Ağ Pazarlama) Nedir?

Network Marketing (Ağ Pazarlama) Nedir? – Doğrudan Satış tavsiye ile pazarlama veya network marketing olarak da bilinir. Doğrudan Satış bir ev hanımının anlayacağı kadar basit, bir iş adamının yapabileceği kadar prestijli bir iştir. Her ölçekte şirketin kendine sadık müşteri grupları oluşturmak, dışarıdaki müşteri potansiyeline kendi ürünlerini kullanan ve memnun kalan müşteri grupları aracılığıyla daha kolay ulaşmak için kullanılan pazarlama türüdür.

3 Mart 2017’de yapılan Doğrudan Satış Sektörü konferansından takipçilerim için seçtiğim alıntılardan oluşan videoyu mutlaka izleyin. Bu videoda duyacaklarınız BAKIŞ açınızı ve BİZİMLE yapacaklarınız hayatınızı değiştirebilir!

Şunu çok iyi biliyoruz ki bir şey alacağımız zaman mutlaka birilerine danışır ve tavsiyelerini dinleriz. Kendimiz karar veremediğimiz durumlarda ve genellikle güvenilir bir tanıdığımızın tavsiyesine daha çok itimat eder, onun dediğini alırız. Bu ticari sistemdeki firmalar tavsiye metodu ile yayıldığı için ürün kalitelerini maksimum seviyede tutmak zorundadırlar. Her yerde bulunan, kolay ulaşılabilen diğer raf ürünlerinden çok daha kaliteli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak kalite ve ürün farklılığı bu ticari sistem içindeki firmalar arasında da değişkenlik gösterir. Bu firmaların amacı her eve girebilmek ve insanların belirli ihtiyaçlarını düzenli olarak kendi şirketlerinden temin etmelerini ve akabinde tavsiye etmelerini sağlamaktır! Yani bir nevi alışkanlıklarını değiştirmektir!

Tavsiye metodu ile çalışan NM firmaları 1 kişinin %100’lük çabası yerine 100 kişinin %1’lik çabasını tercih ederler. Beklenen bu %1’lik çaba ile sıradan insanlar, sıradışı kazançlar elde edebilir. İşte NM’in yüzyılın işi olarak adlandırılmasının en önemli sebeplerinden birisi budur!

Klasik ticarette ürün müşteriye ulaşana kadar bir çok noktadan geçer. Marka ürünü üretir > Pazarlama departmanında reklam çalışmaları yapılır > Depo’dan bölge dağıtıcılarına gider > Bölge’den il bayilerine > İl bayilerinden ilçelerde ki toptancılara > toptancılardan satıcılara > satıcılardan müşteriye ulaşır. Network Marketing bu işleyişin aynısının insan versiyonudur. İnsanlar şirketler için değil, kendisi için çalışır.

Network Marketing sistemi ile dağıtım yapan firmaların ürünü piyasa fiyatınlarından daha yüksek olmamalıdır. Bazı ürünler mukayese yapılmaya müsait olmasa da genel olarak istisnalar kaideyi bozmaz. Sektörü yakından inceleyen ve bu ticari sistem üzerine kitaplar yazan ünlü finans uzmanı Robert Kiyasaki’nin bu videosunu izleyerek, sistemin zenginlik ve özgürlük açısından önemini kavrayabilirsiniz.

Şu tanımı iyi anlamak çok önemlidir. Para yatır para kazan, kolay yoldan zengin olmak gibi kavramların hiç biri etik bir NM şirketinde geçerli değildir. Network Marketing bir iştir, emek gerektirir, istikrarlı bir çalışma gerektirir. Zengin ve özgür olmanın bir yoludur, kendini ispatlamıştır. Fakat bunu garanti etmez, gerekli imkânı sunar. Gereğini yapan, başarısı ölçüsünde kazanç sağlar.

Dünya’da iki tip network marketing şirketi vardır. Biri bayi ağı kurmak ile kazandırıyorken diğeri ürün satışı ile yüksek kar marjları bırakıyor olabilir. Ancak network marketing ticari sisteminde ürün satışı genelde -opsiyonel- bir seçenektir ve servete giden yol bayi ağı kurmaktan geçer. Bu işin doğasında kapı kapı gezerek satış yoktur, doğal satış olarak tanımlayabileceğimiz deneyimlenmiş faydadan doğan tavsiye ile satış söz konusudur.

Organizasyon odaklı Network Marketing sisteminde sadece kendi referansınızla dahil olan bayiler değil, referanslarınızın referansları ve onların referansları şeklinde uzayıp giden bir zincire hitap ediyor olursunuz. Dolayısıyla Network Marketing işinin vizyonunu görebilirseniz; “çevre” gerektirdiği gibi bir yanılgının arkasına saklanmamış ve fırsatları kaçırmamış olursunuz. Burada kendinizi bir tohuma benzetin, toprağa girin, önce filizlenin, sonra dallanıp budaklanın. Ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın.

Network Marketing bir ekip işidir. Özgür ve zengin olmanın yolu, dahil olduğun takımın bir parçası olmaktan geçer. Dolayısıyla ekip çalışmasına yatkın ve ekibiyle uyum sağlayan kişiler daha hızlı başarıya ulaşabilir.

Tamamlayıcılık kelimesinin en güzel açıklaması “Birlikten kuvvet doğar” sözüdür. Herkesin kişisel özellikleri, hayattan kazanımları, deneyimleri farklıdır. Sende üstün olan bazı özellikler bir başkasında olmayabilir veya bir başkasının üstün olduğu ama senin eksik kalan yönlerinde olabilir. Şunu kabul et; Sen mükemmel değilsin! ama siz (ekip olarak) mükemmelsiniz! Kaliteniz takımınızın başarısıyla ölçülür.

– Nihayetinde insanız; başarısızlık hissiyatı, kaygı gibi durumlar zaman zaman yaşanabilir. Fakat durumunuzu hemen sponsorunuzla paylaşırsanız, kendinizi daha iyi hissetmeniz için size destek olacaktır. Tamamlayıcı bir takımda motivasyon sorunu neredeyse yoktur.

– Bireysel olarak, ekibin bir parçası ve tamamlayıcı etkeni olduğun için BEN diye birşey yoktur, BİZ vardır.

Ekip eğitimi çok önemlidir. Siz sürekli eğitimlere katılır, okuyarak ve araştırarak kendinizi geliştirirseniz zamanla kendi takımınızın lideri olursunuz. Zamanla bunu kendi takımınızda ki kişilere aktarırsınız ve sizin takımınızdan da liderler çıkar. Eğitim çok önemlidir.

Tamamen kişinin inancı, performansı ve emeği ile doğru orantılı gelir sağlayan bu ticari sistem, özel bilgi ve deneyim gerektirmez. İstediğiniz saatte, istediğiniz kadar çalışabileceğiniz bir iş modelidir ve patron sizsinizdir. Dolayısıyla kazanmak ya da kaybetmek sizin elinizdedir. Ne kadar etkin, verimli, istekli çalışırsanız kazanma limitinizin önü o kadar açıktır. Hiçbir iş ve yatırımdan kazanamayacağınız kadar çok para da kazanabilirsiniz, hiçbir şey de kazanmayabilirsiniz. Ne kadar kazanabileceğiniz sorusunun cevabı tamamen sizdedir. Burada şu atasözünü hatırlatmak isterim; “Ne verirsen elinle, o gelir seninle…”

Bu iş modelinin en güzel yanlarından biri, bu iş modeline dahil ettiğiniz kişilere ne kadar yardımcı olur ve kazanmasını sağlarsanız sizde o ölçüde kazanırsınız. Bu sizi dahil eden kişi içinde geçerlidir. Bu iş modelini adil ve benzersiz yapan özellik de budur!

Bu sektörde paradan başka kazançlarda elde edeceksiniz. Dahil olduğunuz organizasyon içerisinde eğitimler alacaksınız. Sosyalleşeceksiniz, iletişim becerileriniz gelişecek, bilginiz artacak, vizyonunuz genişleyecek ve bunun yanında bir çok alanda gelişim göstereceksiniz. Vizyon sahibi yeni insanlar tanıyacak, farklı başarı hikayeleri dinleyeceksiniz. Network Marketing öğrendiklerinizi uygulamanız için size eşsiz bir saha sunar, bu kazanımları pratiğe dönüştürmekte sizin elinizdedir.

Network Marketing, şüphesiz zengin ve özgür olmanın en iyi yollarından biridir. Bu son yıllarda bir teori olmaktan öte ispatlanmış bir gerçektir.

Kopyalama ve Katlamanın Gücü

Network sektöründe ki kişiler kopyalamanın önemine sürekli değinirler. Bir iş nasıl başlarsa öyle devam eder. Belirli bir büyüklüğe ulaştığında hataları düzeltmek daha zor olacağı için işin en başından dikkatli olmak gerekir. Kopyalamanın mantığı şöyledir; işi öğrenirsin, ekibine dahil ettiğin kişilere de öğretirsin ve öğretmeyi öğretirsin. Azim ve sabırla çalışarak bir süre sonra kopyalanarak/katlanarak büyüyen bir ağ oluşturabilirsin. Bugün başarıyla anılan kişilerde bu işi böyle başardılar.

Zaman kaldıracı olarak bilinen kavram kopyalama ile doğrudan ilişkilidir. Tek başınıza günde 8 saat çalışıyorken, 100 kişilik bir ekibiniz olduğunda günde 800 saat çalışır ve buna göre kazanırsınız. Buradaki püf nokta şudur; Kurduğunuz sistem siz olmadan işliyorsa zaman kaldıracını aktif ve gerektiği şekilde kullanıyorsunuzdur.

Sistemin –uzun vadede- iş gücünüze bağımlı kalmaması çok önemlidir. Kısaca zaman kaldıracı “iş gücünüzün dışında kalan iş gücü veya gelir kaynağı oluşturmak” olarak tanımlanabilir. Yaşamak için çalışmak mı? Çalışmak için yaşamak mı? arasında ki ayrı mı net olarak ortaya koyan durumdur.

Network Marketing işinde ekibinizdeki insanlar sizin zaman kaldıracınızı oluşturduğu gibi, kendilerinin de zaman kaldıracını oluştururlar. Bu da Network Marketing sistemini eşsiz yapan bir durumdur. İnsanlar bu sistemde bir veya birkaç kişi için çalışmaz, herkes birbirine güç verir, birbiri için çalışır.

Özetle; Network Marketing, kopyalama ve zaman kaldıracı kavramlarından dolayı özgürlük ve zenginlik fırsatı sunan en iddialı iş modelidir. Bu iş modelinin ilerleyen yıllarda çok daha parlak yerlere geleceği, girişimcilerin gözdesi olacağı şüphe götürmez bir gerçektir. Son olarak şunu hatırlamakta fayda var; “Network Marketing, insanları zengin ve özgür yapmaz; zengin ve özgür olmak için gerekli ortamı ve fırsatı sunar.”

Content Protection by DMCA.com

İlgili Yazılar

Cevapla