Bentonit Kili Faydaları – Cilt, Bağırsak ve Daha Fazlası

Bentonit Kili, daha iyi sağlığı teşvik etmek ve hastalıkları önlemek için dünya çapında yüzyıllardır kullanılıyor. Kalsiyum Bentonit veya Montmorillonit olarak da adlandırılan bentonit kili, artık cilt sağlığını doğal olarak iyileştirmeye, vücutlarını detoksifiye etmeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olmak isteyen insanlar arasında bir sağlıklı yaşam trendi olarak yükselişe geçiyor.

Dünyanın değişik kültürlerinden bireyler, vücudun çeşitli kısımlarını temizlediği için Bentonit Kilini “Şifalı Kil” olarak adlandırır. Bentonit kilini cildinizde ve saçınızda harici olarak kullanmanın yanı sıra dahili olarak alarak (başka bir deyişle içip yiyerek) faydalarından yararlanmak mümkündür.

Bentonit Kili Nedir?

Bentonit Kili, volkanlardan alınan küllerden oluşan bir üründür. Kil güneşte kurutulur, süzülür ve daha sonra yüz kil maskeleri, merhemler/macunlar ve saç tedavileri dahil olmak üzere çeşitli şekillerde ticari olarak satılır. Su ile karıştırıldığında kalın bir macun oluşturur.

Teknik olarak Bentonit Kili, emici bir alüminyum fillosilikat kildir. M.Ö. bilinen en büyük kaynağı, çok sayıda yanardağın bulunduğu Fort Benton, Montana’dır. Kilin adı, bugün arzın çoğunun hala hasat edildiği kasabadan kaynaklanmaktadır. Bentonit kilinin tipik olarak verilen diğer adı olan Montmorillonit kili, kilin ilk keşfedildiği Fransa’nın Montmorillon adlı bölgeden kaynaklanmaktadır.

Bugün kil çoğunlukla ABD, Fransa ve İtalya’da hasat edilmektedir. Bentonit aslında halk arasında bilinen ismidir. Araştırmacılar ve bilim insanları daha çok Montmorillonit olarak kullanırlar ve aynı ürüne atıfta bulunurlar.

Bentonit Kili, vücudu hastalıklardan korumak için geleneksel bir şifa yöntemi olarak tarihte çok eskilere dayanmaktadır. And Dağları, Orta Afrika ve Avustralya bölgelerinde yaşayan birçok geleneksel kültürün yüzyıllar boyunca volkanik killeri çeşitli şekillerde uyguladığı ve tükettiği bildirilmiştir.

Kil kolayca bulunabildiğinden ve modern bir işlem gerektirmediğinden, neden bir süredir vücudu detoks etmenin popüler ve uygun maliyetli bir yolu olduğunu anlamak kolaydır.

Bentonit Kili Nasıl Çalışır?

Bentonit kili vücudunuza birkaç önemli şekilde fayda sağlar:

 • Toksinlerin ve ağır metallerin atılmasına yardımcı olur.
 • Antibakteriyel özelliklere sahiptir. Koli Basili ve Staph enfeksiyonuna neden olan virüs gibi hastalıktan sorumlu çeşitli patojenlerle savaşır.
 • Bir dizi besin içerir. Bentonit kilinin kalsiyum, magnezyum, silika, sodyum, bakır, demir ve potasyum dahil olmak üzere bol miktarda mineral içerdiği bilinmektedir.
 • Yağ üretimini dengeler, ölü cilt hücrelerini & tıkanmış gözenekleri temizler ve bakterilerle savaşarak cildi/saçı besler.
 • Bentonit Kili, boya, temizlik malzemeleri, keçeli kalemler, ev yapımında kullanılan maddeler, düşük kaliteli arıtılmamış su ve hatta böcek ilaçları gibi her gün karşılaştığımız toksinlerin olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bentonit Kili, kimyasal bileşimi nedeniyle vücuttaki toksinlerin bağlanmasını arar. Daha sonra bir mıknatıs ve sünger gibi davranır, zararlı maddeleri emerek vücuttan atılabilmelerini sağlar.

Bentonit Kili, doğal haldeyken negatif yüklü moleküllere sahiptir. Çoğu toksin ve ağır metal pozitif yüklü moleküllere sahiptir. Bu, ikisinin kolayca birbirine bağlanmasını ve toksin giderme işlemi gerçekleşirken bir arada kalmasını sağlar.

Ağır Metal Toksinleri genellikle civa, kadmiyum, kurşun ve benzen gibi maddeleri ifade eder. Bağlandıktan sonra, Bentonit Kili bağırsak, cilt ve ağızdaki metalleri, toksinleri, kimyasalları ve yabancı maddeleri gidermeye yardımcı olabilir. Ek olarak, gıda tedarikinde ve hayvan yemlerinde toksinlerin varlığını azaltmak için kullanılır.

Bazı insanlar ayrıca Bentonit Kilini ek olarak kullanmayı tercih eder, çünkü kil önemli diyet besinlerinin doğal bir kaynağıdır. Vücuda bir içecek şeklinde veya kil yiyerek alındığında, vitaminleri ve mineralleri takviyelere benzer şekilde emilir.

Bentonit Faydaları Nelerdir?

Bentonit faydaları nelerdir? Aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, bunlar şunları içerir:

 • Cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur
 • Detoksifikasyon süreçlerine yardımcı olur
 • Bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruma sağlar
 • Sindirim ve solunum süreçlerini destekler
 • Diş sağlığına yardımcı olur
 • İçeriğindeki mineraller ile vücudu besler
 • Potansiyel olarak kilo kaybına yardımcı olabilir

1. Cilt Sağlığını Destekler

(Yağlanma, zehirli sarmaşık, dermatit ve yaraların tedavisi)

Bentonit Kilinin cilt için faydaları şunlardır:

 • Yağ üretiminin/sebum seviyelerinin dengelenmesi
 • Sivilce lekelerinin önlenmesi
 • Tahriş/iltihaplanma nedeniyle kızarıklığın hafifletilmesi
 • Tahriş edici losyonlardan veya yüz yıkamalarından kaynaklanan alerjik reaksiyonlarla mücadele
 • Cilt ülserlerinin tedavisi
 • Güneş kremlerinin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak
 • Bazı araştırmalar, zehirli sarmaşıkların tedavisine bile yardımcı olabileceğini bulmuştur
 • Su ile birleştirildiğinde ve kil maskesi olarak ciltte kurumaya bırakıldığında, Bentonit Kili bakteri ve toksinlere bağlanabilir. Bu maddelerin cilt yüzeyinden ve gözeneklerden uzaklaştırılmasına yardımcı olarak sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Kilin topikal olarak uygulandığında antibiyotik tedavisi olarak hareket etme konusundaki özel yeteneği sayesinde Bentonit Kili, bebek bezi döküntüsü ve kontakt dermatit gibi cilt enfeksiyonlarını sakinleştirmeye de yardımcı olabilir.

Bentonit kilinin topikal uygulamasının, genellikle üçüncü dünya ülkelerinde görülen Mycobacterium ulcerans bakterilerinden kaynaklanan “et yiyen” bir enfeksiyon olan Buruli ülserlerinin tedavisine yardımcı olduğu bile gösterilmiştir.

2. Sindirime Yardımcı Olur.

Bentonit, toksinleri, sindirim rahatsızlığına neden olan kimyasalları ve ağır metalleri bağırsaktan uzaklaştırarak sindirimi desteklemeye yardımcı olur. Araştırmalar ayrıca, hayvanlarda bentonit kilinin, genellikle yanlış depolanmış gıda ürünlerinde bulunan aflatoksin gibi belirli toksinlere bağlanabildiğini göstermiştir.

Kontrolsüz bırakıldığında, aflatoksin birikmesi karaciğer hasarına ve hatta potansiyel olarak bazı kanserlerin başlamasına katkıda bulunabilir.

Bilim adamları, ineklerin kullanıldığı bir çalışmada Bentonit Kil moleküllerinin sığır rotavirüsü ve sığır koronavirüsüne bağlandığını bulmuşlardır. Bu virüslerin her ikisinin varyasyonları insanlarda da mevcut olabilir.

Bentonit Kili, bağırsaktaki bakterileri nötralize etme ve virüsleri öldürme yeteneği sayesinde birçok sindirim problemini hafifletmeye yardımcı olur. Bazı insanlar bulantı ve kusma (hamile kadınlar dahil), kabızlık ve irritabl bağırsak sendromu (IBS)’na yardımcı olmak için bentonit kilini kullanır.

İnsanların bu durumlarda rahatlama bulmasının nedeni, bentonitin bağırsaklarınızın astarını toksinlerin geçmesine izin vermekten korumasıyla ilgili olabilir, aksi takdirde sızdıran bağırsaklara katkıda bulunur. Şimdiye kadar, bu etki sadece hayvanlarda gözlenmiştir, ancak insan deneklerde de geçerli olabilir.

Bentonit Kili evcil hayvanlarınıza da fayda sağlayabilir. Kendi evinizde evcil hayvan tüketimi için güvenlidir ve evcil hayvanınızın mide bulantısını ve kusmasını aynı şekilde hafifletebilir.

3. Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Bol miktarda alkali gıda, doğal detoks içecekleri ve probiyotikler/prebiyotikler içeren sağlıklı bir diyetin parçası olarak, Bentonit Kili’nin 21 günlük bir süre boyunca sağlıklı erkeklerde kilo kaybına katkıda bulunduğu bazı çalışmalarda bulunmuştur. Katılımcılar genel olarak, toplam kolesterolde de iyileşme görmüştür.

Sadece bentonit kilinin gözlemlenen kilo kaybı üzerinde ne kadar etkili olduğunu belirlemek mümkün değildir, bu nedenle sağlıklı yaşamın bir bütün olduğu unutulmamalıdır.

Ek olarak, 2016 yılında sıçanlarda yapılan bir deneyde Bentonit Kili’nin kilo kaybı üzerindeki etkisi test edilmiş ve takviyenin kilo kaybının yanı sıra kolesterolün düşmesiyle de ilişkili olduğu bulunmuştur.

4. Troid Fonksiyonuna Yardımcı Olur.

Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, Bentonit Kili’nin belirli tiroid hormonlarını (T3 ve T4) emdiği ve hipertiroidizmin hafiflemesine neden olduğu bulunmuştur. Bu sonuç, bentonitin potansiyel olarak insanların tiroid seviyelerini düşük tutmalarına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir, ancak bu test henüz insanlarda tekrarlanmamıştır.

5. Laboratuvarda İki Kanser Hücre Hattının Büyümesini Durdurdu

2016’da yapılan bir laboratuvar çalışmasında bentonit kilinin, glioblastoma adı verilen merkezi sinir kanserinde bulunan bir insan kanser hücresi olan U251 kanser hücre hattının büyümesini durdurduğu keşfedildi. Bununla birlikte, başka bir hücre hattı bu maddeye maruz kaldığında daha da büyümüştür.

Araştırmacılar, bentonit kilinin hücre oluşumlarının ve şişmesinin bunun nedenleri olduğunu ve potansiyel olarak belirli kanser türlerine (Glioblastomlar gibi) karşı etkili olabileceğini, ancak bazı türlere karşı etkili olamayacağını açıkladılar.

Bir başka laboratuvar deneyinde bentonit kilinin bir kolorektal kanser hattı olan Caco-2 hücrelerinde hücre ölümüne neden olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada kil, DNA’ya zarar vermeden sadece kanser hücreleri üzerinde büyük miktarda oksidatif stres sergilemiştir.

6. Zararlı Bakteri ve Virüsleri Öldürerek Bağışıklığı Güçlendirir

Bentonit Kili’nin zararlı bakterileri öldürmede etkili olduğu bulunmuştur. Antimikrobiyal Kemoterapi Dergisi tarafından yayınlanan bir çalışmada, “Sonuçlar, belirli mineral ürünlerin, çok sayıda insan bakteriyel enfeksiyonuna karşı ucuz bir tedavi sağlayabilecek içsel, ısıya dayanıklı antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu” göstermektedir.

Konuyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır, ancak şimdiye kadar yapılan çalışmaların sonuçları, kilin bağırsaklarla ilgili bu hastalıklar için bir tedavi olarak nasıl kullanılabileceği konusunda umut verici görünmektedir. Bentonit kili, bu tür enfeksiyonları ve virüsleri öldürmenin yanı sıra, bağırsak duvarını güçlü tutarak bağışıklık sisteminize de fayda sağlar.

Bağışıklık sisteminin büyük bir kısmı aslında bağırsak mikro biyomunun içinde yaşar ve bağırsak duvarı tehlikeye girdiğinde, toksinler kan dolaşımına daha iyi sızabilir ve ciddi sorunlara neden olabilir. Bağırsak duvarını koruyarak ve potansiyel olarak kana karışabilecek pestisit, toksin, bakteri ve kimyasal miktarını azaltarak, vücut kendini daha iyi koruyabilir.

7. Solunum Sağlığını Destekleyebilir

Laboratuvar ortamında bentonit kiliyle eşleşen bir virüs türü de insan adenovirüsüdür. Bu virüsler genellikle ölümcül olmamakla birlikte, özellikle bebekler veya bağışıklık sistemi zayıf olanlar için tehlikeli olabilecek solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurlar.

Bu viral enfeksiyonlar için şu anda kabul edilmiş bir tedavi yöntemi yoktur, ancak bentonit kilinin konuyla ilgili daha fazla araştırma için aday olması mümkündür.

Paraquat toksik bir herbisittir ve ABD’de kolayca bulunmaz. Ancak yutulması veya solunması halinde Paraquat akciğeri adı verilen birçok hastalığa neden olabilir.

Bentonit kili ayrıca insanlarda parakuat zehirlenmesini (oldukça öldürücü yabani bir ot) başarılı bir şekilde tedavi edebilir. Bazı araştırmalar, Bentonitin paraquat’ın neden olabileceği hasara karşı potansiyel olarak güçlü bir ajan olduğunu göstermektedir.

8. Diş ve Diş Eti Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olur.

Ağız, bakteriler ve toksinler gibi zararlı dış istilacılar söz konusu olduğunda vücudun en hassas bölgelerinden biridir.

Bentonit kili, dişlerin etrafı, dil ve diş etleri gibi ağızdaki sağlıksız maddelere bağlanır ve siz onları yutmadan ve hastalanmadan önce bunların uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bentonit Kili antibakteriyel özelliklerinden dolayı doğal diş macunlarında kullanılmış ve hatta su ile karıştırılarak günlük ağız çalkalama suyu olarak kullanılmıştır.

9. Florürü İçme Suyundan Uzaklaştırır.

Bentonit Kili, içme suyunda sıklıkla bulunan ve diyabet, tiroid fonksiyon bozukluğu ve beyin hasarı gibi ciddi hastalıklarla bağlantılı olan tehlikeli florürün büyük bir kısmını uzaklaştırmanın etkili bir yolu olarak araştırılmıştır.

Magnezyum ile birleştirildiğinde, Bentonit Kili’nin musluk suyunun saflığını iyileştirdiği gösterilmiştir. Bu da gelecekte yaygın, uygun maliyetli bir su arıtma yöntemi olarak kullanılması için bazı umut verici olanaklara yol açmaktadır.

10. Bebek Pudrası Alternatifi Olarak Kullanılabilir.

Bentonit Kili, bebeklerin cildinde tahriş olmuş, kızarmış veya yatıştırılmaya ihtiyaç duyan herhangi bir bölgeye, geleneksel pudraların kullanıldığı şekilde uygulanabilir. Ayrıca, çok naziktir ve doğal olarak temizleyicidir.

Bir çalışmada, bentonitin nergise kıyasla daha hızlı iyileştirici etkilere sahip olduğu ve infantil bebek bezi dermatitini iyileştirmede daha etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, bazı durumlarda reçeteli antibiyotiklerin sorunu çözmeye yardımcı olamadığı durumlarda bile yaraların iyileşme süresini hızlandırabilir.

11. Saçları Temizlemeye Yardımcı Olur.

Bentonit Kili, saç bakımı ve şekillendirme için kullanılır. Bazı makalelere göre içerdiği mineraller saçları, özellikle de kıvırcık saçları nemlendirmeye, yumuşatmaya ve kabarıklığını gidermeye yardımcı olur. Ayrıca saç büyümesini desteklemeye, saçları daha parlak hale getirmeye, kepeği azaltmaya ve kafa derisini etkileyebilecek enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

12. Koku Giderici Etkilere Sahiptir.

Doğal bir temizleyici ve bakteri öldürücü olarak işlev gördüğünden, Bentonit Kili çeşitli yüzeylerdeki (ve vücudunuzdaki!) kokuların giderilmesine yardımcı olabilir. Özellikle hindistan cevizi yağı, elma sirkesi, kabartma tozu, ararot unu ve limon, portakal veya çay ağacı gibi uçucu yağlar gibi temizlik ürünleriyle birleştirildiğinde etkili sonuçlar kaçınılmazdır.

Öneriler ve Kullanım

Cildinizin reaksiyonunu test ettikten sonra, en iyi sonucu elde etmek için Bentonit Kili’ni cildinizde (veya saçınızda) haftada birkaç kez kullanabilirsiniz.

Ağız yolu ile kullanımlar elinizdeki Bentonit Kili ürününe göre değişebilir. En iyi sonuçlar için, diğer maddelerle etkileşime girebileceğinden, ilaçlardan veya takviyelerden sonraki iki saat içinde almaktan kaçının. Yemeklerden 2 saat önce veya 2 saat sonra, üreticinin kullanım önerilerine göre tüketebilirsiniz.

Riskler ve Yan Etkiler

Doğru kullanıldığında genellikle güvenli olsa da, Bentonit Kili kullanırken hem miktar hem de seçilen tür açısından biraz dikkatli olunması gerekir.

Bentonit FDA’in GRAS (Güvenli Kabul Edilen Ürünler) listesindedir. Ancak Amerika’da potansiyel kurşun zehirlenmesi riski nedeniyle tüketicileri bazı Bentonit Kili markalarını satın almamaları konusunda uyarmıştır, çünkü bu ürünlerin güvenli olmayan kurşun seviyelerine sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Bentonit Kilinin toz olarak kullanımında çok dikkatli olunması gerekir. Vücutta genişleme şekli nedeniyle büyük miktarlarda alınmamalıdır. Çok fazlası, normal sindirimin bozulması ve hayati besinlerin emilimiyle ilgili sorunlar da dahil olmak üzere bazı yan etkilere neden olabilir.

Özel kontrollerle sıvı olarak hazırlanmış ürünler daha kolay ve daha risksiz kullanım sunabilir.

Bentonit Kili tüketmeyi seçerseniz, bunu yalnızca doğru miktarlarda yaptığınızdan ve güvenilir satıcılar tarafından satılan kili kullandığınızdan emin olun. Cilt döküntüleri veya sindirim sorunları gibi herhangi bir bentonit kili yan etkisi yaşarsanız ürünü kullanmayı bırakın.

Kaynak : https://draxe.com/nutrition/bentonite-clay-benefits/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

DOĞRUDAN SATIŞ Sektöründe

Birlikte Başaralım

Doğrudan Satış sektöründe ticaretin en özgür şekli olan Ağ Pazarlama (Network Marketing) mesleğine doğru bir noktadan başlamak ve kendi işini kurmak istiyorsan bana ulaşabilirsin.

volkanverdi.com sitesinde herhangi bir gelir iddiası, garantisi veya vaadi yoktur. Bu sitede yer alan ve/veya referans şirketlerin kendisiyle ilgili bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Sağlıklı yaşam hakkında yazılan makaleler hiçbir şekilde doktorunuzun uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi görüyorsanız sizinle ilgilenen yetkili sağlık uzmanlarının görüş ve onaylarını istemeyi unutmayınız.

error: Teşekkürler !!!