Excel’de Yazıları Tümce Düzenine Dönüştürme ve Fazla Boşlukları Silme

AD’a BÜYÜK HARF UYGULAMA

Excel’in açık olduğunu ve düzensiz bir ad grubuna baktığınızı düşünün. Onlarca veya yüzlerce tek tek değişiklik yapmak yerine, tek bir formül kullanarak her sözcüğün yalnızca ilk harfinin büyük yazıldığından emin olabilirsiniz. Önce, şu formülü B2 hücresine yazın:

=YAZIM.DÜZENİ(A2)

Eşittir işareti (=) Excel’e bunun bir formül olduğunu gösterir. YAZIM.DÜZENİ işlevi, hücredeki tüm sözcüklerin ilk harfini büyük, diğer harflerini küçük harf yapan, önceden yazılmış bir formüldür; birçok insanın veya yerin özel adında bu harf düzeni kullanılır. Parantezler, işlevi bağımsız değişkenlerinden ayırır ve YAZIM.DÜZENİ işlevine ne üzerinde çalışacağını gösterir. A2, hücre başvurusudur.

Formülün sonucu, B2 hücresinde Neşe’nin ilk harfleri büyük yazılmış ad ve soyadının gösterilmesidir.

Not: Dersin sonundaki alıştırma oturumunda, metni hiç büyük harf içermeyecek ve tümüyle büyük harflerden oluşacak şekilde değiştirmek için burada gösterilmeyen KÜÇÜKHARF ve BÜYÜKHARF işlevlerini kullanma fırsatı bulacaksınız.

Tüm AD grubunu değiştirmek için formülü kopyalama

1-Siyah artı şeklindeki dolgu tutamacını görüntülemek için B2 hücresini seçin.
2-Dolgu tutamacını formülü içeren hücreden başlayıp sütunda aşağı doğru sürükleyin.
3-Dolgu tutamacını sütunun en altında serbest bırakın.

Adların kalan bölümünü aynı şeklide değiştirmek için, her adı düzeltmek üzere yeni bir formül yazmak yerine kullandığınız formülü kopyalamak daha hızlı bir yöntemdir.

Kopyalamak istediğiniz formülü içeren B2 hücresini seçtikten sonra, fare işaretçisini siyah artı işareti (+) görünene kadar hücrenin sağ alt köşesinde tutun.

Sonra, dolgu tutamacını sütunda aşağı doğru sürükleyin ve B8 hücresinin altında durun. Formül, dolgu tutamacıyla birlikte taşınır ve sürüklendiği satırlardaki metinleri kullanır. Dolgu tutamacını serbest bıraktığınızda, B sütununda tüm düzeltilmiş adlar belirir. Bu değişiklikleri siz de aynı derecede doğru yapabilirsiniz, ancak kesinlikle bu kadar hızlı olamazsınız.

Yeni grubu eski grubun üzerine yapıştırma ve formülleri silme

Yeni ve düzgün bir ad grubunuz olduğunda, düzgün olmayan eski gruba gereksiniminiz kalmaz. Yeni grubu eski grubun üzerine yapıştırarak eski grubu silebilirsiniz. Aynı zamanda, B sütununda depolanan formülleri de silebilirsiniz. B sütunu şimdi metin içeriyor gibi görünse de, çizimden de göreceğiniz gibi, bu adlardan biri tıklatıldığında formül çubuğunda bir formül görüntülenir. B sütunu aslında formüller içerdiğinden, buraya metin yapıştıramaz veya buradaki metni sıralayamazsınız.

B sütunundaki adları sağ tuş ile kopyalayın. Sonra A2 hücresine tıklatın, mouse sağ tuş tıklayın ve Yapıştır düğmesinin altındaki Özel Yapıştır’ı tıklatın ve büyük harfe dönüştürülmüş adları (formüllerini değil) yapıştırmak için Değerler’i seçip Tamam’a tıklayın. Sonra B sütununun içeriğini silin.

Metinden fazla boşlukları silme

Başka programlardan Excel’e alınan metinlerde, çizimde gösterildiği gibi, hatalı fazladan boşluklar bulabilirsiniz. Bu boşlukları silmek için, yine tek bir hücreden başlayın ve B2 hücresine şu formülü yazın:

=KIRP(A2)

KIRP işlevi, sözcükler arasındaki tek boşluklar dışında metindeki tüm boşlukları siler.

Bu formülü yazdıktan ve aşağı doğru tüm sütuna kopyaladıktan sonra, üzerine yeni metni yapıştırarak bir kez daha eski metni silin. Aynı zamanda, formülleri de silin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

DOĞRUDAN SATIŞ Sektöründe

Birlikte Başaralım

Doğrudan Satış sektöründe ticaretin en özgür şekli olan Ağ Pazarlama (Network Marketing) mesleğine doğru bir noktadan başlamak ve kendi işini kurmak istiyorsan bana ulaşabilirsin.

volkanverdi.com sitesinde herhangi bir gelir iddiası, garantisi veya vaadi yoktur. Bu sitede yer alan ve/veya referans şirketlerin kendisiyle ilgili bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Sağlıklı yaşam hakkında yazılan makaleler hiçbir şekilde doktorunuzun uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi görüyorsanız sizinle ilgilenen yetkili sağlık uzmanlarının görüş ve onaylarını istemeyi unutmayınız.

error: Teşekkürler !!!