Noni Nedir? Faydaları Nelerdir?

Noni Nedir? Faydaları Nelerdir? – Noni, çiçekli bitkilerden en ünlüleri kahve (Coffea Arabica) olan yaklaşık 13.000 tür içeren Rubiaceae ailesinin bir üyesidir. Tuhaf görünümlü bir meyve olan Noni, son yıllarda tıbbi kullanımları ile ilgili büyük iddialardan dolayı büyük ilgi gördü. Son yıllarda Türkiye’de de büyük ilgi görmeye başladı.

Noni, Güneydoğu Asya’dan yüzlerce yıldır mutfakta kullanılan bir meyvedir. Günümüzde sayısız insan, noni’yi karışık meyve içeceklerinin bir parçası olarak tanıyor; bununla birlikte, muazzam beslenme ve tıbbi prestijleri hakkında daha fazla şey öğrenilmelidir.

Noni, xeronin içeriğinden dolayı bağışıklık sistemini uyarıcı, selenyum içeriğinden dolayı hücresel yenilenme ve dolayısıyla yaşlanmayı geciktirici, karmaşık karbonhidrat içeriğinden dolayı da iştah düşürücü olduğu düşünülmektedir.

Noni’nin çeşitli tıbbi özelliklerinin temel nedeni, xeronin’in (immünolojik sistemi uyaran bir alkaloid) meyvedeki varlığıdır. Ek olarak, meyvenin besleyici değeri de dikkat çekicidir: Kompleks karbonhidratlar, fruktoz ve bol miktarda vitamin A, C, B3 (Niasin) yanı sıra demir, selenyum, potasyum ve kalsiyum bakımından zengindir. Aynı şekilde, meyvede çok sayıda flavonoid, yağlı asit ve diğer bitki besleyicileri de bulunmakta ve çeşitli uygulamalar hala araştırılmaktadır.

Noni’nin katkıda bulunabileceği çok çeşitli tıbbi kullanımlar vardır. Meyvenin aynı zamanda, kilo vermeye çalışan kişilere, konsantrasyonun ve hafıza kapasitesinin artmasına yardımcı olduğu düşünülüyor. Buna ek olarak, noni’nin uzun süreli solunum sorunları, artritik ağrılar ve şeker hastalığının tedavisinde yardımcı olabileceğine inanılmaktadır ancak bu kullanımlar henüz klinik olarak desteklenmemektedir.

Noni’nin Yan Etkileri Neler Olabilir? – Bu bitkiye yönelik daha fazla araştırma gereklidir. Fakat bilinen bir gerçek; yan etkiler varsa bile genellikle çok azdır ve çok nadir görülür. Noni, yüksek potasyum içeriğinden dolayı böbrek problemleri yaşayan kişiler için uygun değildir.

Noni Nasıl Tüketilir? – Noni meyvesi daha çok Hawaii ve takiben Endonezya’da yetiştirilmektedir. Noni sıklıkla meyve suyu olarak veya meyve sularında ek katkı olarak kullanılır. Saf noni meyvesinin lezzeti keskindir ve bu nedenle daha lezzetli olması için diğer meyveler ile karıştırılarak tüketilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

DOĞRUDAN SATIŞ Sektöründe

Birlikte Başaralım

Doğrudan Satış sektöründe ticaretin en özgür şekli olan Ağ Pazarlama (Network Marketing) mesleğine doğru bir noktadan başlamak ve kendi işini kurmak istiyorsan bana ulaşabilirsin.

volkanverdi.com sitesinde herhangi bir gelir iddiası, garantisi veya vaadi yoktur. Bu sitede yer alan ve/veya referans şirketlerin kendisiyle ilgili bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Sağlıklı yaşam hakkında yazılan makaleler hiçbir şekilde doktorunuzun uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi görüyorsanız sizinle ilgilenen yetkili sağlık uzmanlarının görüş ve onaylarını istemeyi unutmayınız.

error: Teşekkürler !!!