Reishi Mantarı (Ganoderma) Faydaları

Reishi Mantarı (Ganoderma) Faydaları ve şifa yetenekleri nedeniyle binlerce yıldır kullanılan ve gerçek bir süper gıda tanımına uyan yenilebilir tıbbi mantar türüdür. Çince’de Ling Zhi olarak da bilinen bu mantarlar, anti-inflamatuar, uzun ömür, daha iyi bir bağışıklık fonksiyonu ve zihinsel berraklık ile bağlantılıdır. Bu özellikleri ona “mantarların kralı” lakabını kazandırmıştır.

Bütünsel tıpta tarih boyunca, reishi (ganoderma) mantarı adaptojenik bitkiler olarak kabul edilmiştir. Bu, vücudunuzun artan iltihaplanma, tükenmiş enerji seviyeleri, hasarlı kan damarları ve çeşitli hormonal dengesizlikler gibi stresin olumsuz etkileriyle başa çıkmasına yardımcı oldukları anlamına gelir.

Araştırmalar reishi mantarının, vücudun kansere, otoimmün koşullara, kalp hastalığına, alerjilere, enfeksiyonlara ve daha fazlasına karşı savunmasını güçlendirmesine izin veren antioksidan yeteneklere sahip olduğunu defalarca göstermiştir.

İster inanın ister inanmayın, bunların hepsi reishi mantarlarının sunduğu sağlık yararlarının gün gibi meydanda olduğunu gösteriyor. Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız? Bu inanılmaz şifalı mantarı rutininize eklemeyi neden düşünmeniz gerektiğine ve reishi mantarının sağlığa faydalarının sizin için neler yapabileceğine bir göz atalım.

Ganoderma (Reishi) Mantarı Nedir?

Reishi mantarının kullanımı ilk olarak 2000 yıl önce kaydedilmiştir. Eski metinlerde sıklıkla “Ölümsüzlük Mantarı” olarak anılırdı. MS 200–250 yılları civarında yaşayan Shen Nong, “İlahi Çiftçinin Eczacılık Klasiği” isimli eserde vücudun hangi bölümünden yararlandıklarına göre farklı mantar çeşitlerini sınıflandırdı.

Geleneksel Çin Tıbbında tarihin çoğunda, tamamen büyümüş reishi mantarı kurutuldu, dilimler halinde kesildi, sıcak suda kaynatıldı ve daha sonra şifalı bir çay/çorba yapmak için demlendi. Bugün reishi ürünleri üreticileri, reishi’nin yüksek basınçta birçok kez kaynatıldığı ve aktif bileşenlerin bir tentür oluşturmak üzere ekstrakt edilmesini sağlayan bir işleme tekniği kullanıyor.

Yapılan araştırmalar bu mantarların içerdiği konsantre bileşikler sayesinde, potansiyel reishi mantarı faydaları arasında tümör oluşumuna karşı koruma, karaciğer fonksiyonlarını geliştirme, daha iyi kalp sağlığı, kan şekeri kontrolü ve astım, alerji ve enfeksiyon gibi riskleri azaltma bulunuyor.

Ganoderma (Reishi) Mantarı Nasıl Çalışır?

Geçtiğimiz kırk yıl içinde Japonya, Çin, ABD ve Birleşik Krallık’ta yürütülen düzinelerce farklı çalışma, reishi mantarının aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda hastalık veya hastalığa karşı koruma sağlayabildiğini göstermiştir:

– İltihap
– Yorgunluk (Kronik yorgunluk sendromu dahil)
– Sık enfeksiyonlar (İdrar yolu, bronşit, solunum yolu enfeksiyonları vb.)
– Karaciğer hastalığı
– Gıda alerjileri ve astım
– Sindirim sorunları, mide ülserleri ve sızdıran bağırsak sendromu
– Tümör büyümesi ve kanser
– Cilt rahatsızlıkları
– Otoimmün bozukluklar
– Şeker hastalığı
– Grip, HIV/AIDS veya hepatit dahil olmak üzere virüsler
– Kalp hastalığı, hipertansiyon, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol
– Uyku bozuklukları ve uykusuzluk
– Endişe ve depresyon

Reishi Mantarı, bağışıklık düzenleyici olarak çalıştığı için hormonal dengeyi yeniden sağlamaya, vücudu homeostaziye geri getirmeye ve bağışıklık sisteminin aktivitesini düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu, tümörler ve kanserli hücrelerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Araştırmalar, reishi mantarının endokrin (hormonal), bağışıklık, kardiyovasküler, merkezi sinir ve sindirim sistemleri dahil olmak üzere çeşitli hücresel işlevleri ve sistemleri düzenleyen normalleştirici bir madde olarak hareket ettiğini göstermektedir. Reishi’nin en büyük faydalarından biri, çok şey yapabilmesine rağmen neredeyse hiç yan etki yaratmamasıdır.

Aslında, çoğu insan enerji seviyelerinde, zihinsel odaklanmalarında ve ruh hallerinde hızlı bir iyileşme bildirirken ağrı, sızı, alerji, sindirim sorunları ve enfeksiyonlarda da gözle görülen bir azalma yaşar.

Reishi Mantarının iyileştirme potansiyelinin ardındaki sır içerdiği çeşitli etken maddelerde gizlidir.

Bu bileşenler arasında beta-glukanlar olarak bilinen karmaşık şekerler, vücuttaki hormonların öncüsü görevi gören bitki sterolleri, kanser hücresi gelişimiyle savaşan polisakaritler ve vücudun alerjilere tepkisini kapatan triterpen adı verilen asidik maddeler bulunur.

Son bulgular, reishi mantarının iltihabı azaltabileceğini ve vücuttan çeşitli mutasyona uğramış hücre türlerini çıkarmaya çalışan doğal öldürücü hücrelerin salınımını artırabileceğini düşündürmektedir. Bu, reishi mantarını kalp hastalığını önlemek ve doğal bir kanser tedavisi olarak çalışmak için ideal kılar.

Reishi mantarının daha iyi sağlığı teşvik etmek için çalıştığı yollardan bazıları şunlardır:

– Aktive edici sitotoksik reseptörleri (NKG2D/NCR)
– Hücre proliferasyonunu inhibe etmek
– Vasküler endotelyal büyüme faktörünün baskılanması
– Artan plazma antioksidan kapasitesi
– Bağışıklık tepkisini arttırmak
– Fazla testosteronun dihidrotestosterona dönüştürülmesi

Ganoderma Faydaları Nelerdir?

1. Güçlü Anti-Kanser Özellikleri İçerir

Tıpkı diğer iltihap önleyici gıdalar gibi, reishi mantarı da antioksidanlar, beta-glukanlar ve amino asitler dahil olmak üzere önemli besinlerle doludur. Araştırmacılar, reishi mantarının en faydalı bileşenlerinden bazılarının polisakkaritleri olduğuna inanıyor.

Bunlar, anti-tümör yeteneklerine sahip olduğu bilinen karbonhidratlı gıdalarda bulunan suda çözünür besin türleridir. Tatlı patates veya pancar gibi diğer faydalı bitkisel gıdalarda da bulunan polisakkaritler bağışıklık düzenleyici maddelerdir. Reishi mantarının vücuttaki sağlıklı hücreleri korurken DNA’yı korumasına ve hücre mutasyonlarını bloke etmesine yardımcı olan bileşiklerdir.

Bazı araştırmalara göre, polisakkaritlerin antioksidan, nöro-koruyucu, radyo-koruyucu, anti-diyabet, anti-osteoporoz ve anti-yorgunluk gibi önemli biyolojik faydaları olduğu için bazı tıbbi mantarlar kanserle savaşmaya yardımcı olur.

Ek olarak, laboratuvar testleri, reishi mantarında bulunan triterpenlerin de kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini göstermektedir. Bu, balkabağı ve siyah pirinç gibi parlak renkli veya acı tadı olan, antioksidan bakımından zengin gıdaların sağlığı geliştirme konusunda bir üne sahip olmasının bir nedenidir.

Triterpen bileşikleri, kanserli hücrelerin endotel hücrelerine bağlanmasını sınırlayarak tümör oluşumunu ve metastazları inhibe ediyor gibi görünmektedir. Beta-glukanlar ayrıca kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyerek ve bağışıklık sisteminin aktivitesini artırarak kanser oluşumuyla savaşmaya yardımcı olabilir.

Araştırmalar, reishi mantarı ve kanseri önleme arasındaki bağlantı konusunda umut verici sonuçlar ortaya çıkardı. Göğüs, yumurtalık, prostat, karaciğer ve akciğer kanseriyle mücadeleye yardımcı olmak için invitro çalışmalarda, bazen diğer tedavilerle birlikte başarıyla kullanılmıştır.

Kanser hastalarında yapılan araştırmalar, reishinin anti-proliferatif ve kemopreventif etkileri olduğunu göstermektedir. Düşük bağışıklık ve mide bulantısı gibi kemoterapinin yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olur ve potansiyel olarak radyoterapinin etkinliğini artırır.

Bütün bunlar, reishi mantarını mevcut en güçlü kanserle savaşan gıdalardan biri yapar ve reishi mantarı tozunun faydalarının, kronik hastalıklarla savaşmak için bağışıklığı desteklemeyi içerdiğini gösterir.

2. Karaciğer Fonksiyonunu İyileştirir

Karaciğer vücuttaki en hayati organlardan biridir. Detoksifikasyona yardımcı olmaktan ve sağlıklı kan ve besin maddelerinin temizlenmesine, işlenmesine, depolanmasına ve dolaşımına yardımcı olmaktan sorumludur.

Ganoderma (Reishi) Mantarı, karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye ve karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olmak için adaptojen olarak çalışır. Vücudunuzun toksinleri ve bakterileri daha verimli bir şekilde atmasını ve zamanla gelişebilecek hastalıklara karşı bağışıklığı geliştirmesini sağlar.

International Journal of Medicinal Mushrooms’da 2013 yılında yayınlanan bir araştırma, reishinin antioksidan özellikler içerdiği ve karaciğer fonksiyonunu yavaşlatan zararlı bağışıklık tepkileriyle savaştığı için akut karaciğer hasarı üzerinde hepatoprotektif etkileri indüklediğini bulmuştur.

3. Kalp Sağlığını Destekler

Ganoderma (Reishi) mantarında bulunan triterpenler, kan basıncını düşürme özelliklerinin yanı sıra kan pıhtılaşması ve kolesterol için faydalar sağlayabilir. Bunun nedeni, kan damarları ve arterlerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda hormonal dengeyi de geri kazanmalarıdır.

Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol, bazen tiroid bozuklukları veya yüksek miktarda stres dahil olmak üzere hormonal sorunlardan kaynaklanabilir. Ganoderma (Reishi) Mantarı, kardiyovasküler sistemi güçlendirmek için optimal hormonal seviyelerin geri kazanılmasına yardımcı olur.

Reishi Mantarı özütü, kan basıncını düşürmenin yanı sıra, genel dolaşımı iyileştirebilir, kalp problemlerini kötüleştiren iltihabı azaltabilir ve kolesterolü kontrol altında tutarak arterlerin tıkanmasını önleyebilir. (yine etkileyici reishi mantarı sağlık yararlarından biri.)

4. Hormon Düzeylerini Dengeler

Ganoderma (Reishi) Mantarı adaptojen olarak çalışır. Vücudunuzun stresle daha verimli bir şekilde başa çıkmasına ve sağlığınızı optimize etmek için hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilirler.

Araştırmalar şu anda çoğunlukla hayvan modelleriyle sınırlı olsa da, bazı araştırmalar, reishi mantarı özütünün kanser tedavisinde faydalı olabilecek belirli reseptör hormonlarının seviyelerini normalleştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Diğer çalışmalar, vücutta hormon üretiminden sorumlu bezleri kapsayan endokrin sistemi koruyabildiğini ve olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Endokrin sistemin metabolizma, büyüme, uyku, ruh hali ve cinsel işlev üzerinde doğrudan bir etkisi olduğundan, bunun sağlığın birçok yönü üzerinde geniş kapsamlı etkileri olabilir.

5. Kan Şekerini Dengeler

Vücutta yüksek kan şekerinin devam etmesi, genel sağlığa zararlı etkiler getirerek yorgunluk, kasıtsız kilo kaybı ve sık idrara çıkma gibi semptomlara neden olabilir. Bazı araştırmalar, reishi mantarının anti-diyabetik özelliklere sahip olabileceğini ve olumsuz yan etkileri önlemek için normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Örneğin, Tayvan’da yapılan bir inceleme, reishi mantarının farelerde hem kan şekeri hem de insülin düzeylerini düşürebildiğini gösterdi. Ayrıca, kan şekeri kontrolünde yer alan belirli enzimlerin seviyelerini değiştirmeye yardımcı oldu ve vücudun, şekeri kan dolaşımından yakıt olarak kullanılmak üzere dokulara taşımak için insülin kullanma şeklini geliştirdi.

6. Alerjiler ve Astımla Savaşır

Triterpenler, reishi mantarlarında bulunan aktif maddelerdir. Alerjilerde ve astımla ilişkili histamin reaksiyonlarında azalmaya bağlı bir tür ganoderik asittir.

Bu nedenle reishi mantarı genellikle güvenli ve etkili doğal bir astım ilacı olarak kullanılır. Triterpenler, bağışıklık sistemini etkileme, sindirim organlarını güçlendirme, bağırsak astarını koruma, iltihabı azaltma, histamin salınımını engelleme, oksijen kullanımını iyileştirme ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirme biçimleri nedeniyle alerjik reaksiyonları azaltabilir.

7. Enfeksiyonlara ve Virüslere Karşı Korur

Reishi mantarı, içerdiği aktif bileşikler sayesinde doğal antiviral, antibakteriyel ve antifungal maddeler olarak kabul edilir. Örneğin, triterpenler alerjileri gidermenin yanı sıra mikrobiyal, viral ve mantar enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.

Triterpenler, tadı biraz acı olan birçok gıda türü bitkilerde bulunabilir; bu, doğada koruyucu olduklarının ve bitkiyi yırtıcılara karşı koruduklarının bir işaretidir.

Reishi mantarları kan dolaşımını iyileştirip iltihabı azaltabildiğinden, enfeksiyonların daha çabuk çözülmesine, ağrının azalmasına ve yorgunlukla mücadele edilmesine yardımcı olabilir. Reishi Mantarı diğer faydalarının yanı sıra, idrar yolu enfeksiyonları, hepatit ve hatta HIV/AIDS’in semptomlarını ve altta yatan nedenlerini tedavi etmeye yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Beslenme'de Ganoderma

Ganoderma (Reishi) Mantarı tipik olarak çok az kalori içerir veya hiç kalori içermez. Sadece az miktarda diyet lifi ve protein içerir. Bununla birlikte, gerçek reishi mantarı sağlık yararları beslenme etiketinde listelenmeyen bileşenlerden gelir.

Ganoderma (Reishi) Mantarı, antioksidanlar, polisakkaritler ve triterpenler gibi sağlığı geliştirici bileşiklerle doludur. Bu güçlü bileşiklerin bir dizi sağlık yararı ile bağlantılı olduğu ve reishi mantarının anti-inflamatuar, anti-kanser ve anti-diyabetik özelliklerinin birçoğundan sorumlu olduğu gösterilmiştir.

Bütünsel tıbbın birçok türü, reishi mantarının sağlığa olan tüm faydalarından yararlanır ve onu çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanır.

Reishi mantarları, Geleneksel Çin Tıbbında özellikle yaygın bir bileşendir ve binlerce yıldır temel gıda olarak kullanılmaktadır. Kalbi beslediğine, karaciğer sağlığını koruduğuna, yaşlanmayı yavaşlattığına ve canlılığı, dayanıklılığı ve gücü artırdığına inanılıyor.

Ayrıca sakinliği ve rahatlamayı teşvik ettikleri söylenir ve genellikle manevi uygulamaları desteklemek için kullanılırlar.

Ganoderma Nasıl Kullanılır?

Uygun reishi mantarı dozu, ürünün ne kadar konsantre olduğuna bağlı olarak değişebileceğinden, talimatları her zaman dikkatli bir şekilde okumak önemlidir. Çok fazla aldığınızda bazı hafif yan etkilere sahip olma olasılığı olabilir.

Reishi satın alırken ideal olarak, Asya ülkelerinde üretilen, özü veya esans formunda saf olarak sertifikalandırılmış ürünleri arayın. Her biri bitkinin yetiştirme koşulları ve reishi ekstratını çıkarmak için kullanılan işleme yöntemi gibi faktörlerden etkilenen farklı seviyelerde aktif bileşenlere sahip birçok farklı reishi ürünü mevcuttur.

Ganoderma (Reishi) Mantarını aç karnına almanın en etkili kullanım şekli olduğu söylenir. Ganoderma (Reishi) ile birlikte bol su için, arzu ederseniz aktif bileşenlerin ve antioksidanların uygun şekilde emilmesini desteklemek için C vitamini gıdaları ile eşleştirebilirsiniz.

Sabaha sağlıkla başlamak için bir fincan Ganoderma (Reishi) Mantarı Çayı veya Ganoderma Kahvesi kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ganoderma Takviyeleri ve Dozaj

Önerilen reishi mantarı dozu, kullanmayı seçtiğiniz ürün türüne göre değişebilir. Taze yenildiğinde, dozaj günlük 25-100 gram arasında olabilir. Reishi mantarı kapsülleri, tozları ve özü daha konsantre olduğu için çoğu çalışma, iki ila dokuz gram mantar özütünün sağlığı olumlu yönde etkilemek için yeterli olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, takviyeler değişen miktarlarda reishi özü içerebilir.

Kendinize göre en uygun dozu deneyerek bulabilirsiniz. Ganoderma (Reishi) Mantarı bir gıdadır ve vücut ihtiyacı olanı aldıktan sonra fazlasını kolaylıkla atacaktır. Önemli olan kendinizi iyi hissettiğiniz noktadır. Kapsül ya da tablet formunu kullanmayı tercih ediyorsanız, kendinize uygun dozajı kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

Riskler ve Yan Etkiler

Reishi mantarları binlerce yıldır her türlü hastada kullanılmaktadır ve şimdiye kadar çok az yan etki kaydedilmiştir. Reishi, Sınıf 1: Uygun şekilde kullanıldığında güvenle tüketilebilen otlar olarak sınıflandırılır.

Bazen hafif bir sindirim rahatsızlığı ve deri döküntüleri meydana gelebilir. Ancak bir süre sonra bu yan etkiler ortadan kalkabilir. Bu tip yan etkiler yalnızca bağışıklık sistemi zayıf olan hassas kişilerde bir görülebilir.

Reishi mantarları çoğu insan tarafından güvenli, etkili ve iyi tolere edilirken, kendi başınıza kullanmadan önce doktorunuzla konuşmak istediğiniz bazı durumlar vardır. Araştırmalara göre, reishi mantarı ağızdan uygun dozlarda alındığında yetişkinler için güvenli görünüyor.

Toz halindeki reishi formlarının bazı nadir durumlarda daha güçlü veya kontamine olması mümkündür, bu da toksisite riskini artırabilir, bu nedenle en iyi reishi tozu faydalarını elde etmek için dikkatli olun ve saygın bir şirketten reishi tozu satın alın.

Aşağıdaki reishi mantarı yan etkilerinden herhangi birini fark ederseniz, kullanmayı bırakın ve alerjik reaksiyon göstermediğinizden veya karaciğer toksisitesi yaşamadığınızdan emin olmak için doktorunuzu ziyaret edin:

– Ağız kuruluğu
– Kuru veya kaşıntılı boğaz
– Burun bölgesinde kaşıntı
– Güçlü hazımsızlık, mide ekşimesi veya mide rahatsızlığı
– Burun kanaması
– Kanlı dışkı
– Deri döküntüleri

Kaynak : https://draxe.com/nutrition/reishi-mushroom/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

DOĞRUDAN SATIŞ Sektöründe

Birlikte Başaralım

Doğrudan Satış sektöründe ticaretin en özgür şekli olan Ağ Pazarlama (Network Marketing) mesleğine doğru bir noktadan başlamak ve kendi işini kurmak istiyorsan bana ulaşabilirsin.

volkanverdi.com sitesinde herhangi bir gelir iddiası, garantisi veya vaadi yoktur. Bu sitede yer alan ve/veya referans şirketlerin kendisiyle ilgili bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Sağlıklı yaşam hakkında yazılan makaleler hiçbir şekilde doktorunuzun uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi görüyorsanız sizinle ilgilenen yetkili sağlık uzmanlarının görüş ve onaylarını istemeyi unutmayınız.

error: Teşekkürler !!!