Aslan Yelesi Mantarı: Potansiyel Beyin Güçlendirici

Büyük beyin onarımı, potansiyel kanserle mücadele gücü olan, düzinelerce başka sağlık yararı hakkında araştırma yapılan ve Aslan yelesine benzeyen bir mantar yemeye ne dersiniz? Mantar kahvenizde aslan yelesi mantarını denemek, en iyi aslan yelesi takviyesini aramak veya sadece bu tuhaf görünümlü mantarın neye iyi gelebileceğini merak etmekle ilgileniyorsanız, bu yazıdan etkileneceğinizden eminim.

Aslan Yelesi (Lion's Mane) Mantarı Nedir?

Aslan Yelesi (Lion’s Mane) Mantarı, latince adı Hericium Erinaceus’dur. Bazı yörelere göre Kirpi Mantarı, Yamabushitake veya Houtou olarak da anılır. Genellikle bir santimetreden daha uzun olan uzun, sarkan dikenlere sahiptir. Bir daldan çıkıntı yapan dikenleri olan çoğu mantar türünün aksine, Hericium Erinaceus’un dikenleri dışa doğru uzanır ve ona eşsiz bir aslanın yelesi görünümü verir.

Bu mantarlar hem yaşayan hem de ölü geniş yapraklı ağaçlarda yetişir ve yaz sonu ve sonbahar aylarında yaygındır. Binlerce yıldır çok popüler nootropik bir besin, tıbbi bir mantar olarak, özellikle geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları arasında kullanılmaktadır. Son birkaç yılda bu beyin güçlendirici mantar üzerine çok sayıda araştırma yapıldı ve araştırmacılar şaşırtıcı sonuçlara ulaştı.

Tarım ve Gıda Kimyası isimli yabancı dergide yayınlanan bir çalışmada, aslan yelesi mantarının antibiyotik, antikanserojen, diyabet önleyici, yorgunluk önleyici, hipertansiyon önleyici, hiperlipodemik, yaşlanma önleyici, kardiyoprotektif, hepatoprotektif, nefroprotektif, nöroprotektif etkileri olduğu, kaygıyı, bilişsel işlevi ve depresyonu iyileştirdiği belirtildi.

Birçok güçlü faydalı gıda gibi, aslan yelesi mantarının da bir süredir Asya’nın bazı bölgelerinde çeşitli vücut işlevleri ve koşulları için harika olduğu biliniyor. Japonya’da yüzyıllardır ve muhtemelen binlerce yıldır kullanılan tuhaf görünümlü mantar, Budist rahipler tarafından saygı görüyor ve neredeyse mistik bir beslenme kaynağı olduğu anlaşılıyor.

Aslan Yelesi (Lion's Mane) Mantarının Faydaları Nedir?

1. Beyin Fonksiyonunu Artırır ve Sinir Sistemine Fayda Sağlar.

Aslan yelesi mantarının belki de en çok araştırılan özelliği, beyin hücreleri ve ilgili işlevler üzerindeki etkisidir. Bu inanılmaz mantar, nörodejeneratif hastalıklar üzerinde devrim niteliğinde bir etkiye sahip olabilir.

International Journal of Medicinal Mushrooms’da yayınlanan araştırmaya göre, aslanın yelesinin beyin işlevini etkilediği bir yöntem, beyinde ve ilgili organlarda “nörit büyümesini” arttırmaktır. Nörit büyümesi, nöronlardan akson ve dendritlerin büyümesini ifade eder.

Bu, beyin sağlığı araştırmalarında çok önemli bir adımdır. Bu büyümeyi artırarak, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların temel özelliği olan beyindeki hücre dejenerasyonunu yavaşlatmak veya tersine çevirmek potansiyel olarak mümkün olabilir.

Malezya’da 2012’de yapılan bir araştırma, aslan yelesi mantarını tüketmenin, beyniniz ve omuriliğiniz arasındaki hassas dokuyu etkileyen bir yaralanma olan periferik sinir hasarından zarar görmüş hücreleri gerçekten yenileyebileceğini buldu.

Bilim adamları, belirli ilaçlar veya tedavilerden beyin hastalıklarının nasıl etkilenebileceğini incelerken, test için genellikle PC12 hücre dizisi olarak bilinen şeyi kullanırlar. Aslan yelesi mantarının özleri ve çeşitli biçimleri, PC12 hücreleri üzerinde büyük bir etkiye sahip gibi görünüyor, onları hasardan koruyor ve hücre ölümlerini önemli ölçüde geciktiriyor.

Bu bulgu, beyin rahatsızlıklarının önlenmesi veya tedavisi için son derece alakalı olabilir.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan hayvan araştırmalarında, aslan yelesi mantarı, Alzheimer modeli olan ve olmayan farelerde bilişsel işlevi uyardı ve hafızayı geliştirmeye yardımcı oldu. Birden fazla çalışma, aslan yelesi ve Alzheimer ile ilgili semptomlar arasında ters bir ilişki bulmuştur, bu da mantar özünü tükettikten sonra farelerin semptomlarının düzeldiği anlamına gelir.

Phytotherapy Research’te yayınlanan araştırmada, aslan yelesi takviyesinin sekiz ila 16 haftasından sonra insanlarda hafif bilişsel bozulmada bir iyileşme bulundu, ancak bu iyileşme denekler bu takviyeyi almayı bıraktıktan sonra sürmedi.

Nöronlara iskemik yaralanma (kan akışının olmamasından kaynaklanan hasar) tehlikesi de beyin hasarı ve hastalığından söz ettiğinizde önemlidir. Tayvan’da yapılan laboratuvar testlerinde aslan yelesi mantarının bu tür yaralanmaları önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir .

Journal of Translational Medicine’de yayınlanan hayvan araştırmasına göre, aslan yelesi takviyesi almanın da başka bir nörodejeneratif bozukluk olan Parkinson hastalığının yayılması üzerinde potansiyel olarak koruyucu etkileri olduğu bulunmuştur.

Bu araştırma henüz emekleme aşamasında olmasına ve çoğu durumda büyük ölçekli insan denemelerine ilerlememiş olsa da, aslan yelesi mantarının beyin hücreleri üzerindeki tutarlı etkisi göz ardı edilmemelidir.

2. Kansere Karşı Korunmaya Yardımcı Olabilir.

Bir dizi araştırmaya göre, aslanın yelesi kanser tedavisine yardımcı olmada da önemli olabilir. Değişen derecelerde, aslan yelesi mantarından elde edilen bileşiklerin veya takviyenin, aşağıdakilerin ilerlemesini potansiyel olarak yavaşlattığı veya yayılmasını tersine çevirdiği bulunmuştur:

  • Lösemi
  • Mide Kanseri
  • Akciğer Kanseri
  • Rahim Ağzı Kanseri
  • Karaciğer Kanseri
  • Kolon Kanseri
  • Meme Kanseri

Lösemi ile ilgili olarak, bir Kore çalışmasında aslan yelesinin lösemi hücrelerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Ajou Üniversitesi Moleküler Bilim ve Teknoloji Bölümü tarafından yürütülen daha fazla Kore araştırması, aslan yelesi mantarındaki fitokimyasallar sayesinde “insan lösemisine karşı terapötik potansiyele” sahip olduğunu buldu.

Mide kanseri ile ilgili olarak, Uluslararası Biyolojik Makromoleküller Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, aslan yelesinin mide kanseri ile hücre ölümü döngüsünün durmasına neden olduğunu buldu. Araştırmacılar, “çalışmamız, HEG-5’in mide kanserini tedavi etmek için potansiyel bir aday olarak alınabileceğine dair in vitro kanıt sağlıyor” sonucuna vardılar.

Journal of Natural Products ve Kaohsiung Journal of Medical Sciences’da yayınlanan hem hücre hem de hayvan çalışmaları , aslan yelesi mantarının akciğer kanserini tedavi etmeye yardımcı olma yeteneğini ortaya çıkardı. Bu arada, Journal of Biomedicine and Biotechnology ve Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan in vitro ve hayvan araştırmalarına göre, aslan yelesi kolon, meme ve diğer kanserlere karşı antikanser aktivite sergiliyor.

Bazı araştırmalar, kanseri tedavi etmek için aslan yelesi mantarı takviyelerinin kullanılmasını önermektedir, ancak bunun uygulanabilir bir seçenek olduğunu kanıtlamak için uzun vadeli ve büyük ölçekli çalışmalar yapılmamıştır.

Bir başka ilginç bulgu ise kolondan akciğere metastaz (kanser yayılımı) ile ilgiliydi. Bir kanser, bulunduğu orijinal organdan daha fazla yayıldığında, hastanın 4. evre kanser olduğu kabul edilir.

Kore dışındaki sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, sıçanlara sıcak su, aslanının yelesi özütü ya da aslan yelesi mantarının mikrodalga fırınlanmış etanol özütleri verildi. Aslan yelesi özü tüketen fareler, kanser hücrelerinin akciğerlerde %66 ve %69 oranında inhibe edildiğini gösterdi.

3. Kalp ve Dolaşım Sistemi Sağlığını Destekler

Aslan yelesi mantarı kalp hastalığını önlemenize yardımcı olabilir. In vitro ve hayvan araştırmaları, aslan yelesi özlerinin LDL kolesterolün (kötü kolesterol) artışını önleyebildiğini, HDL’yi (iyi kolesterol) artırdığını ve kan dolaşımındaki trigliseritleri düşürdüğünü bulmuştur.

Japonya’daki Tohoku Üniversitesi Eczacılık Bilimleri Enstitüsü Hücresel Sinyalleme Bölümü’nün tavşan trombositleri üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, aslan yelesi mantarının özü kan pıhtılarını önleyebilir ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Sindirim Sağlığını İyileştirebilir

Kısmen güçlü anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle aslan yelesi mantarı midenizin ve sindirim sisteminizin işlevini iyileştirebilir.

Birçok çalışmada, aslan yelesi mantarının mide ülserlerini koruduğu veya küçülttüğü gösterilmiştir. Örneğin, Malezya’daki Malaya Üniversitesi’ndeki Mantar Araştırma Merkezi tarafından sıçanlar üzerinde yürütülen bir araştırmaya göre, araştırmacılar, sıçanlarda sergilenen mide koruyucu aktiviteden aslan yelesi özündeki biyoaktif bileşiklerin sorumlu olabileceği sonucuna vardılar.

International Journal of Medicinal Mushrooms’da Çin’den gelen fareler üzerinde yayınlanan araştırma, “sonuçların polisakkarit fraksiyonunun Hericium Erinaceus miselyum kültürünün mide ülserlerine karşı koruma sağlayan aktif bileşeni olduğunu gösterdiğini” belirterek bunu doğrulamaktadır.

Aslan yelesi, laboratuar çalışmalarında ve fareler üzerinde yapılan araştırmalarda gösterildiği gibi, sindirim sistemi, gastrit ve inflamatuar bağırsak hastalığında iki ana bozukluğun semptomlarını önemli ölçüde iyileştirebilir.

5. Enflamasyonu Azaltır

Japonya’da 2015 yılında yapılan bir araştırma, aslan yelesi mantarının yağ dokusundaki iltihabı azaltabildiğini buldu. Bu önemlidir çünkü yağ dokusu iltihabı, kalp hastalığı, felç ve diyabet riskinizi artıran bir dizi koşul olan metabolik sendromun oluşumunda bir faktördür.

Aslan yelesi, genellikle “insanlık tarihinin en başarılı patojeni” olarak kabul edilen Helicobacter pylori’ye karşı da antibakteriyel etkilere sahiptir. Çoğu insanda bakteri taşıma belirtileri görülmez, ancak bazı kişilerde mide ve/veya bağırsakta ülser gibi ciddi mide rahatsızlıklarına neden olur.

6. Güçlü Bir Antioksidan Olarak Davranır

Aslan yelesi mantarı molekülleri antioksidan özelliklere sahiptir ve yetersiz beslenme ve ortamdaki kimyasallara maruz kalmanın neden olduğu oksidatif stresi önlemeye ve hafifletmeye yardımcı olur.

Bu antioksidanların yararlı olabileceği özel bir yol da yaraların iyileşmesidir. Malaya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, aslan yelesinin sıvı özünün, sıçanlarda doğal iyileşmeye kıyasla yara iyileşmesini önemli ölçüde hızlandırdığını buldu.

Bu antioksidanlar ayrıca; Osteoporozun önlenmesine yardımcı olur. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda gösterildiği gibi, alkolün neden olduğu karaciğer hasarına karşı korur ve cildin yaşlanmasını yavaşlatır.

7. Zihinsel Gelişim Sağlar ve Genel Sağlığı İyileştirir.

Aslan yelesi mantarı takviyesi, uykuyu iyileştirerek ve zihinsel sağlık sorunlarının etkilerini azaltarak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Aslanın yelesinden çıkarılan güçlü polisakkaritlerin, fare denemelerinde yorgunlukla savaştığı gösterilmiştir. Ayrıca Kyushu Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmada demans riski taşıyan insanlar için sirkadiyen ritimleri normale döndürme yeteneğine de sahip olabilirler.

Aslan yelesi mantarını tüketmek depresyon ve anksiyete tedavisine yardımcı olmanın doğal bir yolu olabilir.

Bir çalışmada, 30 kadına dört hafta boyunca ya plasebo ya da aslan yelesi mantarı verildi. Araştırmacılar sonuçların “HE alımının depresyon ve kaygıyı azaltma olasılığına sahip olduğunu ve Hericium Erinaceus’un NGF’yi arttırıcı etkisinden farklı bir mekanizması olduğunu” beyan etti.

8. Bağışıklık Fonksiyonunu İyileştirir, Diyabeti Yönetebilir

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, aslan yelesi mantarı polisakkarit içeriğiyle de ilgili bir şekilde bağışıklık sistemi işlevini geliştirme yeteneğine sahiptir.

2013 yılında yapılan bir çalışma, hayvanlara aslan yelesi mantarı özü verildiğinde kan şekeri seviyelerinde, insülin duyarlılığında ve diğer çeşitli diyabet semptomlarında belirgin bir iyileşme olduğunu gösterdi.

Muhtemelen aslan yelesinin antioksidan aktivitesi nedeniyle, hayvanlara verilmesi diyabetik nöropatinin neden olduğu ağrıyı da hafifletiyor gibi görünüyor.

Beslenme'de Aslan Yelesi Mantarı

Araştırmalar, aslan yelesinin en az 32 biyoaktif bileşik kaynağı olduğunu gösteriyor. Aslan yelesinin vitamin ve mineral içeriğini tam olarak belirlemek zor olsa da, zengin bir potasyum, çinko, demir ve selenyum kaynağı olduğuna inanılıyor.

Aslan yelesinin çok çeşitli amaçlarla araştırılmasının bir nedeni de içerdiği polisakkaritlerdir. Polisakkaritler, glikoz gibi karmaşık karbonhidrat yapılarıdır. Aslan yelesi mantarı, kalp sağlığı ve bağışıklık tepkileri gibi çeşitli sağlık yararları ile bilimsel olarak korelasyona sahip olduğu bilinen beta-glukan polisakkaritleri içerir.

Aslan Yelesi Mantarı mı? Reishi Mantarı mı?

Hem aslan yelesi hem de reishi, geleneksel Çin tıbbında tıbbında tedavi amaçlı kullanılan mantarlardır. Bağışıklık fonksiyonunu güçlendirme ve oksidatif stresle savaşma yetenekleri de dahil olmak üzere birçok benzer sağlık yararına sahiptirler.

Aslan yelesi, nöroprotektif yetenekleriyle bilinir ve değerlidir. Enflamasyonu azaltırken nöral büyümede kritik bir rol oynayan “nörit büyümesini” artırarak bilişsel sağlığı destekler.

Aslan yelesi geleneksel Çin tıbbında, bir kişinin hayati enerjisi olan GI’yi korumak ve merkezi sinir sistemini etkileyen sorunları iyileştirmek için yaygın olarak kullanılır. Alzheimer, parkinson, depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve bilişsel bozuklukla uğraşan hastalara önerilebilir.

Reishi mantarı, inanılmaz iyileştirici özellikleri ile bilinir. Adaptojen bir bitki gibi değerlendirilir ve bağışıklık sisteminin mücadele gücünü arttırarak vücudun kendi dengesini kurmasına benzersiz katkılar sağlar. Reishi’den aldığı güçle vücut sistemleri, stresin olumsuz etkileriyle başa çıkmasına azami derecede yardımcı olur. Reishi mantarları ayrıca aslan yelesi gibi polisakkaritler içerir ve bu da onlara potansiyel kanserle mücadele yeteneklerini verir.

Aslan Yelesi Mantarı Kullanımı

Aslan yelesi mantarları, birçok Asya ülkesinde yüzyıllardır bir besin kaynağı ve bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Son 10 yılda, bu şifalı mantar, nörodejeneratif hastalıklardaki potansiyel terapötik yetenekleri nedeniyle büyük ilgi gördü.

Doğu’da mantarlara saygı, uzun ömür ve ruhsal güç sağladığına inanılan “ruh bitkileri” olarak bilinen mantarlarla yüzyıllar öncesine dayanır. Journal of Restorative Medicine’de Çin ve Japon tıp sistemlerinde yayınlanan araştırmaya göre, aslan yelesi geleneksel olarak bağırsağı beslemek, dalağı güçlendirmek ve ayrıca bir antikanser ajanı olarak kullanılmıştır.

Geleneksel tıpta, beş iç organımız (akciğer, kalp, dalak, böbrek ve karaciğer) için besleyici olduğu söylenir ve iyi sindirimi, gücü ve genel gücü desteklemek için kullanılır.

Aslan yelesi mantarı ayrıca geleneksel Çin tıbbında GI eksikliği (hayati enerji eksikliği) semptomlarını iyileştirmek için kullanılır ve genellikle merkezi sinir sistemi, uykusuzluk ve zayıflık ile ilgili sorunlar için alınır.

Aslan Yelesi Mantarı Takviyeleri ve Dozaj

Aslan yelesi takviyeleri, genellikle potansiyel bilişsel güçlendirici ve bağışıklık güçlendirici yetenekleri için kullanılır. Takviyeleri çevrimiçi olarak veya yerel vitamin mağazanızda ekstrakt, güçlendirilmiş ve kapsül formlarında bulabilirsiniz.

Herhangi bir besin takviyesi kullanırken, özellikle bir içerik kombinasyonu söz konusu olduğunda, uygun dozaj için etiketi okumalısınız. Vücudunuzun nasıl tepki vereceğinden emin değilseniz, daha küçük bir dozda aslan yelesi takviyesi ile başlayın ve hissiyatınıza göre dozajı yükseltin.

Aslan yelesi mantarı özü veya takviyeleri kullandıktan sonra kaşıntı veya sindirim sorunları gibi herhangi bir alerji belirtisi fark ederseniz, takviyeyi kullanmayı tamamen bırakın.

Riskler ve Yan Etkiler

Aslan yelesi mantarı genellikle güvenli bir gıda maddesidir. Birden fazla hayvan çalışması, uzun süreler boyunca bile farklı dozlarda toksik olmadığını bulmuştur.

Aslan yelesinin tüketilmesiyle ilişkili kontakt dermatit ve diğer solunum sıkıntısı da dahil olmak üzere aslan yelesi mantarı yan etkilerine ilişkin izole raporlar vardır. Bu mantarı yemeyi seçerseniz ve ciltte yanma/kaşıntı, düzgün nefes alamama veya dudaklarda şişme gibi belirtiler varsa hemen doktorunuza danışın.

Kaynak : https://draxe.com/nutrition/lions-mane-mushroom/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

DOĞRUDAN SATIŞ Sektöründe

Birlikte Başaralım

Doğrudan Satış sektöründe ticaretin en özgür şekli olan Ağ Pazarlama (Network Marketing) mesleğine doğru bir noktadan başlamak ve kendi işini kurmak istiyorsan bana ulaşabilirsin.

volkanverdi.com sitesinde herhangi bir gelir iddiası, garantisi veya vaadi yoktur. Bu sitede yer alan ve/veya referans şirketlerin kendisiyle ilgili bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Sağlıklı yaşam hakkında yazılan makaleler hiçbir şekilde doktorunuzun uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi görüyorsanız sizinle ilgilenen yetkili sağlık uzmanlarının görüş ve onaylarını istemeyi unutmayınız.

error: Teşekkürler !!!