Ganoderma Nedir?

Ganoderma (Kırmızı Reishi) Mantarı Nedir? Japonca’da Reishi, Çince’de Lingzhi, Amerika’da Mushroom of Immortality (Ölümsüzlük Mantarı) olarak bilinir ancak geçmiş tarihte ki Latince adı Ganoderma Lucidum‘dur. Kırmızı Reishi Mantarı’na uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin kaynağı olarak bitkilerin kralı ünvanı verilmiştir.

Ganoderma Lucidum yüksek derecede değerli bir mantardır. Çok nemli ormanlık alanda içerisine az ışık geçiren, çürümeye yüz tutmuş meşe, kestane, kayın, erik gibi ağaç kütükleri üzerinde yetişir. Nadiren bulunan doğal bir mantardır. Bu mantar 4000 yıldan fazla bir süredir geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılmaktadır. Reishi geniş ebatlı, oldukça dayanıklı ve odunsu bir mantardır.

Reishi Mantarının uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırrını barındırdığı iddia ediliyor. Bu mantarın suyunu, asırlar önce Çin’de ve Japonya’da sadece hanedanlar ve çocuklarının içebildiği, halktan birisinin mantarı bir ağaç altında bulduğunda bile saraya götürüp teslim ettiği, teslim etmeyenlerin cezalandırıldığını belirten yüzlerce resmi kayda rastlanmıştır. Çin Seddini yaptıran SHİH-HUANG (M.Ö.259-210) bu mantarı kullanan ilk imparator olarak bilinmektedir.

Ganoderma (Kırmızı Reishi) Mantarı, batıda 60’lı yıllardan sonra tanınmaya başlamıştır. Japonya’da bir araştırmacının yıllar süren çalışmalarından sonra bu mantarın kültürünü üretmeyi başarmasıyla reishi mantarına olan ilgi giderek artmıştır.

Ganoderma (Kırmızı Reishi) Mantarı ile ilgili son 30 yıllık araştırmalar ABD, JAPONYA, ÇİN ve İNGİLTERE’de; Kanser, Hipertansiyon, Yüksek Kolesterol, Alzheimer, Diyabet ve Hepatit hastalıkları üzerinde yapılmıştır. Genel olarak bağışıklık sistemini desteklediği ve güçlendirdiği tespit edilen Reishi Mantarı’nın takviye gıda olarak etkileri şöyledir;

– Reishi Mantarı’nın en önemli bileşik gruplarından biri triterpenlerdir. Triterpenler vücutta histamin deşarjına engel olurlar.

– Yüksek tansiyon hastalarının tansiyonunun dengelenmesinde yardımcı olur.

– Plazma ve karaciğerde kolesterol sentezini yavaşlatarak, kolesterol mekanizmasını hızlandırarak toplam kolesterol düzeyinde düşüşe yardımcı olur.

– Alerjiye bağlı nefes darlığını gidermede yardımcı olur.

– Beyinin kuvvetlendirilmesine ve beyin yorgunluğunun giderilmesine yardımcı olur.

– Uykusuzluğun giderilmesinde yardımcı olur.

– Hem akut hemde kronik hepatit rahatsızlıklarına yardımcı olur.

– Anti-emflamatuar ve anti-fibrotik etkisi ile karaciğer sirozunun tedavisine yardımcı olur.

– Karaciğer ve böbreklerin oksidetif hasarlarını önlemede yardımcı olur.

– Herbeszosterde, ağrı ve deri ile ilgili semptomları azaltmakta yardımcı olur.

– Anti-tümör, bağışıklık sistem düzenleyicisi olarak yardımcı olur.

– Miyom fibrokist, rahim kisti gibi rahatsızlıklarda yardımcı olur.

– Radyoterapiden önce ya da sonra alınması hiç farketmez.

– Lökosid trambosit ve eritrosit seviyelerinin en kısa sürede normale dönmesine yardımcı olur.

– Herpes simpleks virüsüne direk etki etmesine yardımcı olur. Virüsün konak hücreye yapışmasını ve hücre içine girmesini engellemeye yardımcı olur.

– Prostat kisti ve prostat hastalığına karşı tedavide yardımcı olur.

Doğada 400’den fazla çeşidi bulunan Kırmızı Reishi Mantarı’nın hepsi insan vücuduna faydalı değildir. Genel olarak mantarlar, et’in topraktaki alternatifi olarak görülse de her birinin ayrı ayrı araştırılması gerekir. Ülkemizde ve yurt dışında farklı ürünler tüketime uygun olarak satışa sunulmaktadır. Değerlendirme ve tercih yaparken her markanın kendine özgü bir üretim kalitesi olduğunu hatırlayarak, ülkemizdeki ürünler için ilgili bakanlıkların izin belgelerini sormayı unutmayın.

Bu yazıda ki bilgiler http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed adresinde yer alan araştırmalardan derlenmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

DOĞRUDAN SATIŞ Sektöründe

Birlikte Başaralım

Doğrudan Satış sektöründe ticaretin en özgür şekli olan Ağ Pazarlama (Network Marketing) mesleğine doğru bir noktadan başlamak ve kendi işini kurmak istiyorsan bana ulaşabilirsin.

volkanverdi.com sitesinde herhangi bir gelir iddiası, garantisi veya vaadi yoktur. Bu sitede yer alan ve/veya referans şirketlerin kendisiyle ilgili bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Sağlıklı yaşam hakkında yazılan makaleler hiçbir şekilde doktorunuzun uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi görüyorsanız sizinle ilgilenen yetkili sağlık uzmanlarının görüş ve onaylarını istemeyi unutmayınız.

error: Teşekkürler !!!