Cordyceps Mantarı Faydaları

Cordyceps mantarı, yüzyıllardır bütünsel tıpta temel bir konu olmuştur ve cordyceps mantarı güçlü yaşlanma karşıtı, sağlığı geliştirici özellikleri nedeniyle uzun süredir saygı görmektedir. Son yıllarda, cordyceps mantarı üzerine yapılan araştırmalar, atletik performansı artırabileceğini, kalp sağlığını iyileştirebileceğini ve kendinizi en iyi şekilde hissetmenizi sağlamak için iltihabı azaltabileceğini bildirerek daha da etkileyici bulgular ortaya çıkardı.

Hepsinden iyisi, cordyceps mantarının sunduğu güçlü faydalardan yararlanmak için mantar aramaya gerek yok. Toz, kapsül ve tablet formunda yaygın olarak bulunan bu şifalı mantarın meyvelerini toplamak hızlı ve kolaydır.

Cordyceps mantarının sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini ve neden günlük rutininize eklemeyi düşünebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Cordyceps (Tırtıl) Mantarının Tarihi

Cordyceps (Tırtıl) Mantarı, ilk olarak en az 5.000 yıl önce Geleneksel Çin Tıbbında ortaya çıkan bir süper gıda olarak kabul edilir. Tıbbi kullanımları eski Çin tıp kitaplarında anlatılmıştı ve geleneksel bütünsel şifacılar, cordyceps mantarını nesillerdir (kimyasal ilaçlar kullanmadan) düzinelerce hastalığı tedavi etmek için kullanıyorlar.

Yerel halk şifacılarının, bronşitten kalp hastalığına kadar 20’den fazla farklı rahatsızlıkla savaşmak için tek başına veya diğer bitkisel tedavileriyle birlikte cordyceps kullandıkları söylendi.

Cordyceps ve diğer şifalı bitkiler Çin, Hıristiyan ve Hindu dini törenlerinde uzun süredir kullanılmaktadır. Uzun ömür ve ölümsüzlükle bağlantılı olduğuna inanılmaktadır. Örneğin Ayurveda tıbbında mantarların “canlılığı arttırmak için faydalı” olduğu söylenir.

Hindistan’ın Sıkkım eyaletindeki geleneksel şifacılar, “enerji, iştah, dayanıklılık, libido ve uyku düzenini iyileştirdiğini iddia ettikleri için tüm hastalıklar için bir tonik olarak tıbbi mantarları tavsiye ettiler.

Şifalı mantarlar binlerce yıldır çok çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Özellikle Cordyceps mantarı, Asya’nın bazı bölgelerinde geniş bir geçmişe sahiptir ve bu alanlarda uzun süredir tıbbi olarak kullanılmaktadır.

Bugün dünyanın her yerinde bulunabilirler, ancak özellikle Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da yaygındırlar. En dikkate değer türlerden bazıları Cordyceps Sinensis, Cordyceps Militaris ve Cordyceps Ophioglossoides’dir.

Geleneksel tıbbın birçok formunda iyileştirici etkileri uzun zamandır bilinmesine rağmen, son araştırmalar bu güçlü mantarların sağlığı geliştirici özelliklerini doğrulamaya başladı. Aslında araştırmalar, cordyceps’in anti-kanser, anti-mikrobiyal ve anti-inflamatuar aktivitelere sahip olabileceğini ve uzun bir sağlık sorunları listesinin tedavisinde faydalı olabileceğini gösteriyor.

Cordyceps (Tırtıl) Mantarı Nedir?

Serbest radikallerle, enfeksiyonlarla ve iltihaplanmayla doğal olarak savaşma yetenekleriyle ödüllendirilen bu mantarlar, yüzyıllardır solunum bozuklukları, öksürük, soğuk algınlığı, karaciğer hasarı ve çok daha fazlasının semptomlarını azaltmak için kullanılan, hastalıklarla savaşan etkileyici mantarlardır.

Gerçek bir süper besin olan Cordyceps mantarı, yaşlanma ve stresin etkilerini yavaşlatabilir, vücudu hastalıklardan uzak tutmaya yardımcı olabilir ve gün boyu devam etmenizi sağlamak için enerji seviyelerini yükseltebilir.

İnsanlık bu mantarı ilk olarak süt üretimini artırmak ve çiftlik hayvanlarının üreme kapasitesini geliştirmek için kullandı. Daha sonra insanlar, güçlü faydalarını korumak için cordycepsleri güneş ışığında kurutmaya başladılar.

Cordyceps’in birçok anti-inflamatuar faydasının, bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileme, oksidatif stresle savaşma, vücudu mutasyonlardan ve enfeksiyonlardan uzak tutan koruyucu hücreleri uyarma yeteneklerinden kaynaklandığına inanılmaktadır. In vitro çalışmalar, kordisepsin bazı durumlarda doğal kanser tedavileri gibi davranarak tümörlerin ve kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini bulmuştur.

Bir tür doğal “bağışıklığı güçlendiren ilaç” olarak kabul edilen Cordyceps takviyeleri, bağışıklığı artırmak ve sağlığı optimize etmek için sıklıkla kullanılır. Ayrıca otoimmün bozuklukları kontrol etmeye, aşırı iltihabı en aza indirmeye ve iyileşme süresini hızlandırırken doku hasarını önlemeye yardımcı olabilirler.

Ek olarak araştırmalar, Cordyceps’in adaptojen olarak hareket edebileceğini, stres ve yorgunlukla mücadele ederken aynı zamanda doğal olarak enerji seviyelerini artırdığını göstermektedir.

Cordyceps Mantarının Faydaları Nelerdir?

1. Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır.

Bazı araştırmalar, cordyceps tüketmenin bağışıklık fonksiyonuna fayda sağladığını ve kardiyovasküler, solunum, endokrin ve üreme sistemlerinin sağlığını optimize etmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bunun nedeni, polisakkaritler, modifiye edilmiş nükleositler ve siklosporinler gibi anti-inflamatuar bileşikler içermeleridir.

Cordyceps almak, özellikle Crohn hastalığı, artrit, sızdıran bağırsak ve astım gibi iltihapla ilgili durumların tedavisinde faydalı olabilir. Aslında, Chung Shan Tıp Üniversitesi Hastanesi tarafından yürütülen bir hayvan modeli, farelerin solunum yollarındaki iltihabı azaltmada etkili olduklarını ve potansiyel olarak astım tedavisine yardımcı olduğunu gösterdi.

2. Yaşlanmayı Yavaşlatır ve Zihinsel Netliği Teşvik Eder.

Cordyceps, serbest radikal hasarıyla savaşmaya, oksidatif stresi önlemeye ve sağlığınızı optimize etmek için yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek antioksidanlarla doludur. Bu tıbbi mantarın yaşlanmayı geciktirici etkileri üzerine yapılan araştırmalar öncelikle hayvan çalışmaları ile sınırlı olsa da, araştırmalar onun beyin fonksiyonlarını güçlendirebileceğini, hafızayı güçlendirebileceğini ve hatta ömrü uzatabileceğini gösteriyor.

Örneğin,  Phytotherapy Research dergisindeki bir hayvan modeli, cordyceps özü almanın kandaki süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz gibi antioksidanların aktivitesini arttırdığını gösterdi. Sadece bu değil, aynı zamanda yaşlanan farelerde beyin gücünü artırmaya ve cinsel işlevi geliştirmeye yardımcı oldu.

Benzer şekilde, Çin’de yapılan bir başka hayvan araştırması, meyve sineklerine Cordyceps özütünün uygulanmasının, hücrelere oksidatif stresi bloke ederek yaşam sürelerini önemli ölçüde uzattığını ve güçlü yaşlanma karşıtı özelliklerini doğruladığını buldu.

3. Atletik Performansı Artırır.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan 2010 tarihli bir araştırma, CS-4 ( Cordyceps Sinensis) takviyesinin egzersiz performansını iyileştirdiğini ve yaşlı erişkinlerde genel sağlık göstergelerine katkıda bulunduğunu göstermiştir. Maca veya kakao gibi diğer süper gıda otları gibi enerji verici bir adaptojen olarak kabul edilen Cordyceps, genellikle yorgunlukla savaşmak, kas ağrılarını tedavi etmek ve zayıflığı önlemek için kullanılır.

Birkaç çalışma, vücudun egzersiz sırasında birincil enerji kaynaklarından biri olan ATP arzını artırdığı için atletik performansı, fiziksel yetenekleri ve dayanıklılığı artırabileceğini göstermektedir. Cordyceps, fiziksel aktivite sırasında kaslarda tükenen bir enerji taşıyıcısı olan ATP’yi yapmak için gerekli olan bir tür nükleik asit olan adenosin içerir.

4. Cinsel İşlevi Geliştirir.

Geleneksel olarak, her iki cinsiyetten insanlar libidoyu artırmak ve üreme işlevini geliştirmek için cordyceps’ten yapılan tonikler aldı. Hayvan modellerine dayanarak, Cordyceps takviyelerinin vücudun oksijeni daha verimli kullanmasına, fiziksel sağlık ve cinsel işlev için önemli olan kan akışını iyileştirmesine yardımcı olabileceği görülüyor.

Gelişmiş dayanıklılık, artan enerji ve daha düşük inflamasyon seviyeleri, Cordyceps’in doğurganlığı ve libidoyu iyileştirebilmesinin diğer birkaç nedenidir. Bu nedenle, kısırlık için doğal bir tedavi olarak ve iktidarsızlık için doğal bir çare olarak kullanılabilirler.

5. Kan Şekeri Düzeylerini Düzenler.

Cordyceps’teki iki aktif bileşen, D-Mannitol Cordycepin ve 3′-Deoxyadenosine, insülin ve kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olan çeşitli fizyolojik eylemlerden kısmen sorumludur. Cordyceps takviyeleri, yüksek kan şekeri seviyeleriyle mücadeleye yardımcı olurken, aynı zamanda insülin direncine karşı koruma sağlamak için insülin seviyelerini düşürür.

6. Kalp Sağlığını Destekler

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, cordyceps ve kalp sağlığı arasında güçlü bir bağlantı buldu. Çalışmalar, bunların kalbi hasara karşı korumaya ve koroner kalp hastalığını önlemek için kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Örneğin, Acta Pharmacologica Sinica’da yapılan bir hayvan çalışması, cordyceps özütünün böbrek hastalığı olan sıçanlarda kalp ve karaciğer hasarını azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Ayrıca, hayvanlar üzerinde yapılan diğer araştırmalar, cordyceps’in, arterlerde plak oluşumu, artan kalp krizi ve felç riski ile karakterize bir durum olan arteriosklerozu önlemek için kötü LDL kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Diğer hayvan modelleri, kalp hastalığı için bir başka önemli risk faktörü olan yüksek trigliseritleri de azaltabileceklerini göstermektedir.

7. Kanser Hücreleriyle Savaşmaya Yardımcı Olabilir.

Birkaç umut verici in-vitro çalışma, Cordyceps’in güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olabileceğini ve birkaç farklı kanser türünün büyümesini ve yayılmasını engellemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Özellikle, in-vitro çalışmalar, cordyceps özütünün karaciğer, akciğer ve kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini azaltmada etkili olabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, cordyceps’in anti-kanser etkileri, kanser büyümesini durdurmanın ötesine geçer. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bu tıbbi mantarların, bazen kemoterapi veya radyasyonun neden olduğu bir durum olan lökopeni (vücuttaki beyaz kan hücrelerinin miktarında azalmaya bağlı daha yüksek enfeksiyon ve hastalık riski) de dahil olmak üzere kanser tedavisinin neden olduğu yan etki riskini azaltabileceğini göstermektedir.

8. Stresle Mücadele Eder ve Ruh Sağlığını Destekler

Molecules dergisinde yayınlanan araştırma, bu tıbbi mantarların birçok terapötik etkisini inceledi. Araştırmacıların bulduğu şey, cordyceps’in hem çevresel stresle hem de vücuttaki oksidatif stresle savaşarak zihinsel sağlığı destekleyebilen nutrasötikler olarak hareket edebilmesiydi.

9. Dinlendirici Uykuyu Teşvik Eder.

Asya’dan yapılan bir araştırma, cordycepslerde doğal olarak bulunan cordycepin’in, sıçanlarda doğal uykuyu artırmaya yardımcı olup olmayacağını görmek için etkilerini inceledi. Araştırmacılar, cordycepin’in sıçanlarda hızlı olmayan göz hareketi uykusunu artırdığını belirledi.

Hepsi bu değil. Yazarlara göre, “… bu deney, cordycepin’in uyku bozukluğu olan denekler için yararlı olabileceğine dair temel kanıtlar sağlayabilir.”

Beslenme'de Cordyceps Mantarı

Cordyceps mantarı, iyileştirici etkilerine katkıda bulunan çok çeşitli antioksidanlar, enzimler ve vitaminlerle yüklüdür. Cordyceps beslenme profilinde tanımlanan bileşiklerden bazıları şunlardır:

– Cordycepin
– Cordycepic Asit
– N-Asetilgalaktozamin
– Adenosin
– Ergosterol ve Ergosteril Esterleri
– Biyoksantrasenler
– Hipoksantin
– Asit Deoksiribonükleaz
– Süperoksit Dismutaz
– Proteaz
– Dipikolinik Asit
– Lektin

Cordyceps Mantarı Kullanımı

Uzun yıllar boyunca, cordyceps mantarını elde etmek zordu, pahalıydı ve yaygın olarak kullanılmadı. Bugün, yabani cordycepsleri bulmak hala kolay değil, ancak neyse ki bilim adamları, onları kültür yöntemi ile yetiştirmeyi başardılar ve onları çok daha yaygın bir şekilde halka açık hale getirdiler.

Takviyeler artık çoğu sağlıklı gıda mağazasında ve çevrimiçi perakendecide çok daha uygun fiyatlarla mevcut ve vahşi çeşitlerle aynı faydaları sunuyor gibi görünüyor. Cordyceps mantarlarının kontrollü türlerinin büyümesinin bir başka avantajı da zararlı bakteriler ve ağır metaller gibi kontaminasyonu kontrol edebilmektir.

Cordyceps daha çok kapsül, toz ve tablet şeklinde bulunur. Kapsüller veya tabletler, günlük dozunuzu almanın hızlı ve kolay bir yolu olabilirken, cordyceps tozunu tercih etmek, aynı zamanda, favori tariflerinizden bazılarını denemenize ve bunlara eklemenize izin verebilir.

Cordyceps tozu çoğunlukla çay, kahve, smoothie ve shake gibi içeceklere eklenir, ancak biraz yaratıcılıkla potansiyel cordyceps kullanımları sınırsızdır.

Cordyceps kapsüllerini, tozlarını ve tabletlerini çoğu sağlık gıda mağazasından ve çevrimiçi olarak satın almak artık mümkün. Birçok insan onları ağızdan alır, ancak bazıları kapsülleri açıp tozu çaylarda, çorbalarda ve yahnilerde kullanmayı sever, tıpkı yüzyıllardır Çin’de geleneksel olarak alındığı gibi.

Cordyceps dozu, kullanılma nedenine bağlıdır, ancak insanlarda yapılan çoğu çalışma günde 1000–3000 miligram kullanmıştır ve bu, herhangi bir yaygın yan etki ile ilişkili görünmemektedir. Cordyceps takviyenizde listelenen dozaj tavsiyelerine uyun veya belirli bir durumun tedavisi hakkında bir bitki uzmanıyla konuşun.

Riskler ve Yan Etkiler

Cordyceps çoğu insan için güvenli kabul edilir, ancak özellikle altta yatan herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya belirli ilaçlar alıyorsanız, bilmeniz gereken bazı potansiyel cordyceps yan etkileri ve etkileşimleri olabilir.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, muhtemelen cordyceps almaktan uzak durmak veya takviyeye başlamadan önce doktorunuza danışabilirsiniz. Ne yazık ki, hamilelik üzerindeki etkileri inceleyen cordyceps insan çalışmaları yoktur, bu nedenle olumsuz yan etkilerden kaçınmak için güvenli tarafta kalın.

Lupus, romatoid artrit veya multipl skleroz gibi bilinen bir otoimmün hastalığı olan herkes için, bazı doktorlar cordyceps’in sorunu daha da kötüleştirebileceği konusunda uyarıyor. Bağışıklık sistemini uyardıkları için cordyceps bu hastalıklar için ilaçlara müdahale edebilir veya bazı bağışıklık hücrelerini aşırı aktive edebilir, bu nedenle onları almadan önce doktorunuzla konuşun.

Aynı uyarı, tıbbi mantarlar bazen uygun kan pıhtılaşmasına müdahale edebildiğinden, bilinen bir kanama veya kan pıhtısı bozukluğu olan herkes için de geçerlidir. Ayrıca kan pıhtılaşması üzerindeki etkisinden dolayı herhangi bir planlanmış ameliyattan iki hafta önce cordyceps almamalısınız.

Kaynak : https://draxe.com/nutrition/cordyceps/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

DOĞRUDAN SATIŞ Sektöründe

Birlikte Başaralım

Doğrudan Satış sektöründe ticaretin en özgür şekli olan Ağ Pazarlama (Network Marketing) mesleğine doğru bir noktadan başlamak ve kendi işini kurmak istiyorsan bana ulaşabilirsin.

volkanverdi.com sitesinde herhangi bir gelir iddiası, garantisi veya vaadi yoktur. Bu sitede yer alan ve/veya referans şirketlerin kendisiyle ilgili bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Sağlıklı yaşam hakkında yazılan makaleler hiçbir şekilde doktorunuzun uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi görüyorsanız sizinle ilgilenen yetkili sağlık uzmanlarının görüş ve onaylarını istemeyi unutmayınız.

error: Teşekkürler !!!