Kopi Luwak (Misk Kahvesi) Nedir?

Kopi Luwak kahvesini halk arasında Misk Kahvesi veya kedi b.ku kahvesi olarak da duyabilirsiniz. Endonezya menşeili Kopi Luwak, sınırlı miktarda üretiliyor ve talebi oldukça yoğun.

Dünyanın en pahalı kahvesidir. Çekirdek olarak almak isterseniz 1 kilo için yaklaşık 500$ ile 700$ arasında bir bedel ödemeniz gerekiyor. Her yıl toplamda 1.8 milyon ton Brezilya kahvesi üretilirken, Kopi Luwak yılda yalnızca 250-500 kilo arası üretiliyor.

Üretim şekli kulağa iğrenç gelse de bu deneyimi gönüllü olarak yaşayan kahve severler tarafından büyük ilgi gördü. Dünya genelinde oldukça fazla tüketicisi bulunan misk kahvesinin, butik kahveciliğe doğru geçişi göz önüne alındığında ne kadar çok rağbet gördüğü tahmin edilebilir.

Güneydoğu Asya’da bulunan misk kedisi maymunun uzun kuyruğuna, rakunun yüzüne ve çizgili bir gövdeye sahip. Sansar’a da benzeyen bu hayvan kahve meyvesi, mango ve diğer meyvelerin yanı sıra böcekler ve küçük sürüngenlerle de besleniyor.

Yapılan araştırmalarda Paradoxurusların dışkısında bulunan kahve çekirdeklerinde, diğer kahve çekirdeklerine göre daha az bakteri olduğu görülmüş.

Misk Kahvesi Nasıl Üretiliyor?

Misk kedileri meyve halinde yedikleri çekirdekleri midelerinde sindirmeye başlıyor. Meyvenin posası bu aşamada çekirdeğin etrafından sıyrılıp kalkıyor. 24 saatlik fermantasyon sürecinin ardından misk kedileri dışkılıyor ve bütün haldeki kahve çekirdeklerini doğaya bırakıyor. Toplanan kahve çekirdekleri yıkanıyor, kurutuluyor, yüzeyi ayıklanıyor, sınıflandırılıyor ve nihayetinde kavruluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

DOĞRUDAN SATIŞ Sektöründe

Birlikte Başaralım

Doğrudan Satış sektöründe ticaretin en özgür şekli olan Ağ Pazarlama (Network Marketing) mesleğine doğru bir noktadan başlamak ve kendi işini kurmak istiyorsan bana ulaşabilirsin.

volkanverdi.com sitesinde herhangi bir gelir iddiası, garantisi veya vaadi yoktur. Bu sitede yer alan ve/veya referans şirketlerin kendisiyle ilgili bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Sağlıklı yaşam hakkında yazılan makaleler hiçbir şekilde doktorunuzun uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi görüyorsanız sizinle ilgilenen yetkili sağlık uzmanlarının görüş ve onaylarını istemeyi unutmayınız.

error: Teşekkürler !!!