Network Marketing Dünya’da ve Türkiye’de Nasıl Başladı?

Network Marketing Nasıl Başladı? Bazı yetişkinlere Network Marketing nedir? diye sorduğunuzda düzgün cevap lar alamayabilirsiniz. Daha genç jenerasyon iseniz bu terimi ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Zira Türkiye’de bir çok insan Network Marketing terimini bilmez. Yetişkinler Avon gibi, Amway gibi dediğinizde hatırlar ama geçmişte bu şirketlerden gelen başarısızlıkları, kötü anıları varsa ya da önemsiz olarak görüyorlarsa olumsuz geri bildirimler alırsınız.

Network Marketing sektörünün ilk oluşmaya başladığı dönem 1800’lü yıllara dayanır. Peki, Network Marketing Nasıl Başladı?

1886 yılında ticari hayatına başlayan California Parfum Company, Network Marketing tarihinin en eski ve sistemi ilk uygulamaya çalışan şirketidir. Şirketin ilk satıcısı da Mrs.Albee adında girişimci bir kadındır.

1910 yılında dönemin şirketlerinden ödemelerini alamayan bir grup temsilci tarafından, temsilci sorunlarını çözmek için Acente Kredi Birliği kuruldu. (Bugün Uluslararası Doğrudan Satış Derneği, DSA olarak faaliyettedir.)

Carl Rehnborg, 1934 yılında Ağ Pazarlama sistemini yeniden düzenledi ve aynı yıl kurduğu California Vitamin Company şirketinde uygulayarak, sistemi en doğru kullanan / kuran kişi olarak tarihe geçti.

1886 yılında ticari hayatına başlayan California Parfum Company şirketi, 1939 yılında adını Avon olarak değiştirdi ve yenilenen Ağ Pazarlama sistemiyle bugünkü sektöre yön veren şirketlerden biri olmayı başardı.

Carl Rehnborg yıllar içerisinde yaptığı düzenlemelerle Ağ Pazarlama işini insanlar için daha kazançlı bir hale getirdi ve 1934 yılında kurduğu şirketini 1945 yılında Nutrilite Products olarak güncelledi.

Nutrilite Products şirketinde uzun yıllar başarılı çalışmalar yürüten distribütörler Jay Van Andel ve Rich Devos, 1959 yılında Amway şirketini kurdu. 1972 yılında Nutrilite Products şirketi Amway tarafından satın alındı.

1993 yılında Avon, 1994 yılında Amway Türkiye’ye giriş yaptı ve Ağ Pazarlama sistemi ülkemizde de başlamış oldu.

Bugün dünyada WFDSA (Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu), SELDIA (Avrupa Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu), DSA (Doğrudan Satış Dernekleri) her yıl sektörün dünya ticaret pazarındaki yerini bizlere istatistiklerle vermektedirler.

Network Marketing sektörü, her ticari girişimde olduğu gibi zaman zaman suistimal edildi. Bir çok insanın aklında “kısa yoldan para kazanma vaatleriyle insanların mağdur edildiği bir iş” olarak yer etti. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen sürekli büyüdü ve bugün bir çok iş alanını geride bıraktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

DOĞRUDAN SATIŞ Sektöründe

Birlikte Başaralım

Doğrudan Satış sektöründe ticaretin en özgür şekli olan Ağ Pazarlama (Network Marketing) mesleğine doğru bir noktadan başlamak ve kendi işini kurmak istiyorsan bana ulaşabilirsin.

volkanverdi.com sitesinde herhangi bir gelir iddiası, garantisi veya vaadi yoktur. Bu sitede yer alan ve/veya referans şirketlerin kendisiyle ilgili bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Sağlıklı yaşam hakkında yazılan makaleler hiçbir şekilde doktorunuzun uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi görüyorsanız sizinle ilgilenen yetkili sağlık uzmanlarının görüş ve onaylarını istemeyi unutmayınız.

error: Teşekkürler !!!