Network Marketing Şirketi Seçimi

Network Marketing Şirketi Seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Network Marketing sektörü artık Türkiye piyasasında da çok bilinen bir iş kolu. Ancak müşteriler, üyeler ve iş kurucular tarafından yeterli ciddiyet ve önem gösteriliyor diyemeyiz. Hala bu konuda eksik bilgimiz, yaşadığımız tecrübelerden kaynaklı ön yargılarımız, zoru başarma konusunda özgüven eksikliğimiz var. Bir de bunun yanında kısa sürede ticari gelirlerini arttırmak isteyen şirketler ve kısa yoldan zengin olmak isteyen insanlar!

Küçük bir araştırma yaparsanız elli ya da yüze yakın Network Marketing şirketi bulabilirsiniz. Bunların büyük bir kısmı Avon, Oriflame gibi katalog satışı çerçevesinde çalışırken, diğer kısmı Amway, Herbalife, DXN gibi büyük organizasyonlar kurma üzerinden gidiyor. Pasif gelir olarak tabir edilen, size zaman ve para özgürlüğünü getirecek olan da temeli sağlam kurulan, insan odaklı organizasyonlar olacaktır.

Şimdi, kendiniz için doğru Network Marketing şirketini seçerken nelere dikkat etmelisiniz;

Kendi adıma, 20 yıl üzerinde bir sürede sektörde aldığım eğitimlerin doğru şirketleri ayırt edebilmem konusunda çok faydası oldu. Network Marketing sektörünü çok sevdiğimi ve fırsatı görebilenler için doğru şirketlerin avantajlarla dolu olduğunu her zaman söylüyorum.

Öncelikle kendiniz için ne istediğinize karar vermeniz çok önemli! Ben para kazanmak istiyorum demek bir seçim değil. Herkes bazı işler yaparak, bir yerlerde maaşlı çalışarak para kazanıyor ve hayatını idame ettiriyor. Network Marketing yapacaksanız daha büyük beklentileriniz olmalı. Pasif Gelir gibi. Size zaman ve para özgürlüğünü getirecek olan, networkünüzü kullanarak işiniz için oluşturacağınız sağlam temelli altyapıdır ve network yani insanlarla iletişim çok önemlidir, hayati bir meseledir!

Şimdi bir karar vermelisiniz. Satış yaparak perakende geliri elde etmek mi? ya da Organizasyon kurarak, gelişerek Ekip Liderliği ile insanların hayatını değiştirmek mi? Bu karar sizin!

Network Marketing sektöründe doğru şirket; sadece para kazandıran şirket demek değildir. Ben şirketi, şirkette beni temsil eder. İş ortaklığına davet ettiğim insanlar birlikte çalışma konusunda önce bana itimat ederek ortaklık teklifimi kabul edeceği için seçeceğim şirketin sağlam temellere dayanıyor olması şarttır. Bu anlamda ağ pazarlama sektöründe; hizmet sektöründe ve dijital para konusunda çalışan şirketlerle prensip gereği ilgilenmiyorum.

Güvenilir olmak, insanların hakkına girmemek benim için önemlidir. Sizin içinde önemliyse bu kurallara dikkat edin.

 1. Şirket resmi olarak Türkiye’de mevcut mu?
 2. Şirkete yapacağım yatırımın karşılığında ne alacağım?
 3. Şirketin fiziksel, mantıklı, düzenli olarak tüketebileceğim bir ürün yelpazesi var mı?
 4. Ürün ithalatı için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Onayı var mı?
 5. Ürünlerinin Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi yetkili mercilerden onayları mevcut mu?
 6. Şirket bu ürünleri ve hammaddeleri kendine ait tesislerinde mi üretiyor?
 7. Piyasada ki benzer ürünlerle fiyat≠performans oranı nedir?
 8. Türkiye dışında kaç farklı ülkede faaliyet gösteriyor ?
 9. Kazanç Planı size doğru ve mantıklı geliyor mu?
 10. Kazanç Planı ülkemdeki yasalara uygun mu?
 11. Doğrudan Satış ile ilgili yerli ve/veya yabancı kuruluşlara üye mi?
 12. Şirket ile çalışmamın bana kazanç dışında ne gibi katkıları olabilir?

Şunu söylemeden geçemeyeceğim; Türkiye’de, hiç bir üretim yapmadığı halde yurt dışından bir takım ürünler ithal ederek, bunları hizmet binasında birleştirip paketleyen, üzerine kendi markasını basıp kendi üretimiymiş gibi sunan Network Marketing şirketleri var. Ülkemizin kanunlarına uygun olduktan sonra elbette yapabilirler. Buraya kadar her şey yasal, hiç bir sıkıntı yok.

Beni rahatsız eden konu; bu şirketleri kuranların ve temsil edenlerin Uluslararası Network Marketing şirketlerine gönderme yaparak, “Türkiye’nin parası, Türkiye’de kalsın! Ülkemizi kalkındıralım ve büyütelim! Türk’ün parası Malezya’ya, Japon’ya, Amerika’ya, Çin’e gitmesin!” gibi söylemlerle (neredeyse tüm hammaddeleri ithal ederken) insanların dini ve milli duygularını sömüren gayri ahlaki yaklaşımlarıdır. Herhangi bir Türk şirketinin toplantısında bu söylemleri duyarsanız derhal oradan uzaklaşmanız gerekir.

Dikkat edilmesi gereken bir husus daha var. Bir Network Marketing şirketi hammadde, ürün ve üretim konusunda ne kadar çok dışa bağımlıysa; sıkıntı yaşama ihtimali o kadar yüksek olacaktır. Ülkemizde ki döviz artışı ve ülkelerin kendi enflasyon oranları kapsamında dışarıdan alınan ham maddenin fiyatı bir anda artabilir. Bu direk olarak şirketin ürün fiyatlarının yükseltmesine ya da fiyatı korumak için ürün kalitelerini düşürmesine yol açacaktır.

Network Marketing Şirketi Seçimi yaparken şirketin bağımsız olması önemli bir konudur. Kendi ham maddesini kendi üreten, dışarıya daha az bağımlı şirketler benim ilk tercihimdir.

Pasif gelir olarak tabir edilen, size zaman ve para özgürlüğünü getirecek olan da temeli sağlam kurulan, insan odaklı organizasyonlar olacaktır. Değişimi ve gelişimi seçin!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

DOĞRUDAN SATIŞ Sektöründe

Birlikte Başaralım

Doğrudan Satış sektöründe ticaretin en özgür şekli olan Ağ Pazarlama (Network Marketing) mesleğine doğru bir noktadan başlamak ve kendi işini kurmak istiyorsan bana ulaşabilirsin.

volkanverdi.com sitesinde herhangi bir gelir iddiası, garantisi veya vaadi yoktur. Bu sitede yer alan ve/veya referans şirketlerin kendisiyle ilgili bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Sağlıklı yaşam hakkında yazılan makaleler hiçbir şekilde doktorunuzun uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi görüyorsanız sizinle ilgilenen yetkili sağlık uzmanlarının görüş ve onaylarını istemeyi unutmayınız.

error: Teşekkürler !!!