Network Marketing Yasal mıdır? Kanunu Var mıdır?

Network Marketing yasal mı? Kanunu var mı? gibi konular elbette insanların sorgulaması gereken konulardır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından izin verilmeyen hiç bir oluşuma dahil olmamalısınız. Bu konudan önce Network Marketing Dünya’da ve Türkiye’de Nasıl Başladı? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Şunu da bilmelisiniz ki; eski ABD Başkanı Bill Clinton, ulusa sesleniş konuşmasında Network Marketing yapanlara teşekkür etmiş ülkenin ekonomisinin gelişmesinin Network Marketing sisteminde çalışanlar sayesinde oluşturduğu gizli istihdamdan bahsederek ülke ekonomilerine katkısını vurgulamıştır.

Network Marketing şirketleri genelde e-ticaret modeli ile online satış yaparak çalışmaktadır. Ülkemizde e-ticaret “6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” 2014 yılında Resmi Gazete’de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. E-ticaret kanunundan sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 14 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınladığı İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği ile Doğrudan Satış sektörü yasal bir zemine oturtulmuştur. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından çıkartılan bu yönetmelik ile doğrudan satışın tanımı yapılmıştır.

Şimdi Network Marketing Yasal mı? diye sorarsanız; cevap nettir. Türkiye’de dahil olmak üzere bir çok ülke tarafından desteklenen bir ticaret modelidir ve tamamen yasaldır. Her ticaret modelinde olduğu gibi Network Marketing şirketleri de vergi ödemekle mükelleftir. Aynı zamanda Network Marketing şirketleri kendilerine bağlı olarak çalışan distribütörlere ödenecek komisyonlardan (Sözleşmeye göre %10 veya %20) kesinti yaparak üye adına da devlete vergi ödemektedir. Bu sebeple Network Marketing şirketine üye olan herkes T.C. Kimlik Numarası dahil tüm kişisel bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak bildirmek zorundadır.

Network Marketing tamamen yasaldır. Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından ilgili kanunlarla desteklenmekte ve takip edilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen her girişimcinin ciddiyetle ele alması, zaman ayırması, alın teri akıtması gereken bir konudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

DOĞRUDAN SATIŞ Sektöründe

Birlikte Başaralım

Doğrudan Satış sektöründe ticaretin en özgür şekli olan Ağ Pazarlama (Network Marketing) mesleğine doğru bir noktadan başlamak ve kendi işini kurmak istiyorsan bana ulaşabilirsin.

volkanverdi.com sitesinde herhangi bir gelir iddiası, garantisi veya vaadi yoktur. Bu sitede yer alan ve/veya referans şirketlerin kendisiyle ilgili bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Sağlıklı yaşam hakkında yazılan makaleler hiçbir şekilde doktorunuzun uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi görüyorsanız sizinle ilgilenen yetkili sağlık uzmanlarının görüş ve onaylarını istemeyi unutmayınız.

error: Teşekkürler !!!